Trwa renowacja XVII-wiecznego drewnianego kościoła Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach na Żywiecczyźnie. Obecnie zakończone zostały prace związane z wymianą opłaszczowania sygnatury – podają w sobotę służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.
Remont konserwatorski wzniesionej w latach 1634-1635 świątyni to część projektu renowacji kilku drewnianych kościołów i stworzenia na ich bazie muzeum.
Diecezja, powołując się na informacje Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, podała, że prace w Łodygowicach obejmują m.in. remont elewacji, wymianę gontowego pokrycia dachowego i remont instalacji odgromowej kościoła. Wymienione zostały tam już stare kamienne schody wiodące do świątyni. Wkrótce przeprowadzone będą prace konserwatorskie przy unikalnej, malowanej na płótnie XIX-wiecznej zasłonie wielkopostnej braci Chrząstkiewiczów.
Cały projekt zakłada stworzenie unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Jest realizowany przez diecezję przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju. W Łodygowicach dołożyła się także gmina.
Projekt obejmuje sześć kościołów pełniących kiedyś funkcję świątyń parafialnych: w Polance Wielkiej, Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku i Osieku, a także XVIII-wieczny budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Prace remontowo-konserwatorskie potrwają jeszcze około 2 lat. Są one niezbędne, by obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.
Na ten cel diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość projektu wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.
Muzeum będzie miejscem organizacji działań kulturalno-edukacyjnych oraz naukowych, które przyciągną naukowców, studentów i ludzi kultury, a przede wszystkim turystów, pielgrzymów i mieszkańców.
Za pomocą wirtualnej rzeczywistości swoisty szlak turystyczno-kulturalny rozszerzony zostanie także o 14 zabytkowych kościołów drewnianych, które na co dzień pełnią funkcje świątyń parafialnych. Najstarszy z nich - kościół Św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej pochodzi z początku XVI w., a większość została wzniesiona w XVII w.
Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ ozk/