Dwie nowe wystawy poświęcone Grupie Wyszehradzkiej zostały przygotowane w Instytucie Polskim w Budapeszcie w poniedziałek, w 30. rocznicę powstania Grupy V4. Trzecią ekspozycję można oglądać już od końca stycznia w budapeszteńskiej galerii Platan.
Wystawę planszową, przedstawiającą historię Grupy oraz sfery jej działalności, przygotowała Ambasada RP w Budapeszcie. Można na niej prześledzić wszystkie najważniejsze wydarzenia, związane ze współpracą wyszehradzką, poczynając od przemian demokratycznych, poprzedzających podpisanie w Wyszehradzie deklaracji określającej cele i warunki wzajemnej współpracy Polski, Węgier i - wtedy jeszcze - Czechosłowacji.
Ekspozycja prezentuje też szeroki wachlarz sfer, w których Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzkie wspiera współpracę między krajami V4 – od kultury poprzez oświatę po badania naukowe i innowacje, a także przedsiębiorczość.
Ze względu na pandemię koronawirusa wystawę można obecnie oglądać z zewnątrz przez panoramiczne okna Instytutu, a zainteresowani mogą zapoznać się ze szczegółami w wersji elektronicznej wystawy, dostępnej na stronie Instytutu Polskiego.
Druga wystawa, którą można obejrzeć od poniedziałku w oknach Instytutu, przedstawia najlepsze prace powstałe na konkurs plastyczny Instytutu Polskiego dla dzieci z okazji trwającej prezydencji Polski w grupie Wyszehradzkiej.
Jak podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Joanna Urbańska, na węgierską odsłonę konkursu nadesłano ponad 400 prac w różnych technikach, a autorzy mieli od 6 do 19 lat. Przedstawiając najciekawsze atrakcje w krajach Grupy Wyszehradzkiej dzieci wybierały bardzo różne obiekty: zabytkowe opactwo w Tihany nad Balatonem, Rynek Główny w Krakowie, zamek w Wyszehradzie, zamek Karlsztejn w Czechach, ale także np. parę lwów w odnowionym ogrodzie zoologicznym w Peczu.
Wszystkie prace pokazano w dostępnym w Instytucie kolorowym katalogu wystawy, gdzie młodych artystów wymieniono z imienia i nazwiska w poszczególnych kategoriach wiekowych. Prace pokazywane są też na monitorze w jednym z okien Instytutu.
Trzecia wystawa związana z 30-leciem Grupy Wyszehradzkiej, przygotowana przez Ambasadę RP w Budapeszcie, już od końca stycznia prezentuje w należącej do Instytutu Polskiego galerii Platan najlepsze plakaty zgłoszone na konkurs polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych z okazji 30. rocznicy powstania V4. Zainteresowani mogą otrzymać w placówce kalendarz naścienny przedstawiający nagrodzone plakaty.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mal/