W Środę Popielcową w Kościele katolickim obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły – przypomniał Rzecznik Episkopatu Polski ks. jezuita Leszek Gęsiak.
W Kościele katolickim Środą Popielcową 17 lutego rozpocznie się wielki post przygotowujący do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
"Tego dnia zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu prawa kanonicznego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły" – przypomina rzecznik episkopatu w informacji przekazanej we wtorek PAP.
"Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta" – wyjaśnił.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14 lat, a post ścisły wiernych od 18 do 60 lat.
Rzecznik wyjaśnił, że Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczenia w eucharystii, ale – jak zaznaczył "dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty".
W tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała notę dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii. Czytamy w niej, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, "zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z mszału rzymskiego: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+". (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/