W budynku IX Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida w Częstochowie odsłonięto w czwartek tablicę upamiętniającą organizację antykomunistyczną „Wolna Młodzież”. W latach 40. i 50. działało w niej kilkudziesięciu młodych patriotów.
Tablica została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Ze względu na epidemię koronawirusa czwartkowa uroczystość z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka miała skromny charakter.
"Tą tablicą oddajemy hołd uczestnikom zmagań sprzed kilkudziesięciu lat, ale tak naprawdę ta tablica jest dla was. To wy macie być opiekunami tej historii, tej pamięci, bo to jest opowieść o was, o waszych rówieśnikach, którzy uczyli się w waszych klasach" – powiedział prezes IPN do uczestników uroczystości.
Organizacja "Wolna Młodzież" działała w Częstochowie w latach 1949-1953. Założyli ją uczniowie z ówczesnego Państwowego Liceum Pedagogicznego, które mieściło się w budynku obecnego LO im. Norwida przy ul. Jasnogórskiej.
Organizacja „Wolna Młodzież” działała w Częstochowie w latach 1949-1953. Założyli ją uczniowie z ówczesnego Państwowego Liceum Pedagogicznego, które mieściło się w budynku obecnego LO im. Norwida przy ul. Jasnogórskiej.
Jak podaje IPN, organizacja nawiązywała do tradycji "Szarych Szeregów" i ruchu harcerskiego, z których wywodziła się część członków. Za cel stawiała sobie wychowanie w duchu wierności niepodległej Polsce i uświadamianiu, że od 1944-1945 r. Rzeczpospolita jest zniewolona przez Związek Sowiecki, a komunistyczna władza wyniszcza inteligencję i patriotów, prowadząc politykę "wychowania" posłusznych sobie kadr.
W dalszej perspektywie członkowie "Wolnej Młodzieży" planowali zbrojną walkę z narzuconym ustrojem i jego przedstawicielami. "Poza szkoleniem ideologicznym grup młodzieży (zgrupowanych w sekcjach po ok. 5-6 osób, nieznających innych członków), szkoleniem w zakresie pomocy sanitarnej i tzw. małego sabotażu (np. organizowano akcje przecinania wojskowych i milicyjnych kabli telefonicznych), produkowano i rozpowszechniano antykomunistyczne ulotki, gromadzono niezbędne środki (broń i amunicję, opatrunkowe). Sporządzano spisy i plany komisariatów i posterunków MO oraz siedzib UB" - wyliczają historycy z IPN.
„Tą tablicą oddajemy hołd uczestnikom zmagań sprzed kilkudziesięciu lat, ale tak naprawdę ta tablica jest dla was. To wy macie być opiekunami tej historii, tej pamięci, bo to jest opowieść o was, o waszych rówieśnikach, którzy uczyli się w waszych klasach” – powiedział prezes IPN do uczestników uroczystości.
Do organizacji "Wolna Młodzież" należała nie tylko młodzież ówczesnego Liceum Pedagogicznego, ale również innych częstochowskich szkół, np. Technikum Handlowego, Liceum ss. Nazaretanek, Liceum im. Traugutta, Technikum Włókienniczego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Niektóre z sekcji działały w szkołach poza Częstochową, np. we Włoszczowie. Absolwenci średnich szkół częstochowskich, którzy zaczęli studia w Warszawie, założyli przy tym tutaj tzw. zgrupowanie mazowieckie "Wolnej Młodzieży", skupiające studentów.
Latem 1953 r. w wyniku inwigilacji służb bezpieczeństwa PRL doszło do licznych aresztowań członków organizacji, zarówno w Częstochowie, jak i w Warszawie. Niemal wszyscy zostali skazani na kilkumiesięczne lub wieloletnie więzienia - nawet 12 lat.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ dki/