Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA opublikował „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju”. Autorami publikacji są Anna Sylwia Czyż i Bartłomiej Gutowski.
"Tak prezentuje się nasz +Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju+, w którym znajdziecie wszystkie informacje potrzebne każdemu, kogo interesuje poznawanie cmentarnych tajników" - czytamy na Facebooku Instytutu POLONIKA.
Zaznaczono, że "publikacja pozwoli zdobyć wiedzę wszystkim, którzy z racji swoich zainteresowań badawczych lub po prostu z potrzeby serca czy chęci poznania historii przodków i dziejów Rzeczypospolitej, wspiera projekty i akcje mające na celu ochronę dawnych nekropolii".
W książce znaleźć można nie tylko informacje, na czym polega inwentaryzacja nekropolii i nagrobków, lecz także jak je zmierzyć, jak rozpoznać materiał, z którego są wykonane i jak przygotować dokumentację takich prac.
Jak wyjaśniono, "w książce znaleźć można nie tylko informacje, na czym polega inwentaryzacja nekropolii i nagrobków, lecz także jak je zmierzyć, jak rozpoznać materiał, z którego są wykonane i jak przygotować dokumentację takich prac".
"Publikacja zawiera usystematyzowaną i niezbędną wiedzę z zakresu historii sztuki i materiałoznawstwa. Prezentuje też właściwe narzędzia przydatne w pracach inwentaryzacyjnych i dokumentacyjnych na cmentarzach. Dodatkowo wiele specjalnie przygotowanych fotografii i rysunków ilustruje wybrane przykłady obiektów" - napisano.
Więcej informacji o książce znaleźć można na stronie: https://tiny.pl/r49kn.
Publikacja pozwoli zdobyć wiedzę wszystkim, którzy z racji swoich zainteresowań badawczych lub po prostu z potrzeby serca czy chęci poznania historii przodków i dziejów Rzeczypospolitej, wspiera projekty i akcje mające na celu ochronę dawnych nekropolii.
"Zapraszamy do kontaktu instytucje i organizacje, które wspierają zaangażowanie społeczne w ochronę materialnego, polskiego dziedzictwa kulturowego pozostającego poza granicami kraju. Dla tych ośrodków publikacja może być udostępniona bezpłatnie. W tej sprawie prosimy o kontakt mailowy na adres: mgutowska@polonika.pl" - czytamy we wpisie.
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA powstał 18 grudnia 2017 r. jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/