Wystawa ukazująca specyfikę kolekcji sztuki Muzeum Narodowego w Szczecinie w kontekście jej związków z archeologią będzie dostępna od soboty. Ekspozycja „Archeomoderna. Polska sztuka nowoczesna i mity państwotwórcze” powstała z okazji 75-lecia polskiego muzealnictwa w Szczecinie.
"To wystawa, która jest trochę takim przeglądem zasobów artystycznych kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, namysłem nad polityką nabywania obrazów, rzeźb, rysunków, grafik, rzemiosła artystycznego po 1945 r. w kontekście misji państwowotwórczej" – powiedział we wtorek dziennikarzom kurator wystawy Szymon Piotr Kubiak.
Jak wyjaśnił, główny - najlepiej reprezentowany na wystawie - okres to druga połowa lat 60. i początek lat 70. XX w. Pokaz ten poprzedza wprowadzenie dotyczące XIX w. i pierwszej połowy XX w. oraz tzw. nurtu archeologicznego z dziełami artystów przyglądających się dziejom Polski. Wystawę otwiera twórczość "malarskiego archeologa" Aleksandra Lessera.
Kubiak podkreślił, że skupił się także na znaczeniu odkrycia osady w Biskupinie dla sztuki. "Biskupinowi przyglądam się nie jako archeolog, którym nie jestem, tylko jako historyk sztuki i pokazuję dzieła sztuki, które powstały pod wpływem, z impulsu tego odkrycia archeologicznego po to, by pokazać, że zupełnie podobne zjawisko nastąpiło na Ziemiach Odzyskanych po 1945 r." – powiedział.
Dodał, że wystawa ukazuje również to, w jaki sposób artyści inspirowali się zabytkami archeologicznymi, „które zaczęto badać z politycznym zaangażowaniem od 1949 r., kiedy pojawił się pomysł świętowania tysiąclecia państwa polskiego". "W przypadku Pomorza Zachodniego takim specyficznym przykładem były obchody tysiąclecia bitwy pod Cedynią w 1972 r., którym również przyglądam się poprzez dzieła sztuki artystów głównie związanych ze środowiskiem szczecińskim" – wyjaśnił kurator wystawy.
Jak zaznaczył, ekspozycja jest "nie tylko przyczynkiem do reinterpretacji zbiorów muzealnych", ale także możliwością opowiedzenia "historii instytucji tworzonej przez konkretnych ludzi" – artystów, archeologów, etnografów i historyków sztuki – głównie mediewistów.
Na ekspozycji można będzie zobaczyć prace m.in. Wojciecha Gersona, Stanisława Wyspiańskiego, Zofii Stryjeńskiej, Marii Jaremy, Tadeusza Kantora i Zbigniewa Dłubaka.
Wystawa "Archeomoderna" została pomyślana jako jubileusz 75-lecia polskiego muzealnictwa w Szczecinie oraz 50-lecia funkcjonowania Muzeum Narodowego w sieci muzeów narodowych. Część obiektów została wypożyczona przez instytucje i prywatnych kolekcjonerów.
Wirtualny wernisaż wystawy odbędzie się w piątek o godz. 19 – będzie transmitowany na stronie facebookowej muzeum. Ekspozycja będzie dostępna od soboty do 16 maja.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/