Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, upamiętniającą 100. rocznicę Konstytucji marcowej.
Jak poinformował NBP, na awersie monety przedstawiono orła - wizerunek ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej - na tle faksymile preambuły Konstytucji, z egzemplarza ofiarowanego przez posłów Marszałkowi Sejmu Wojciechowi Trąmpczyńskiemu i zaginionego podczas II wojny światowej.
Na rewersie widnieje zaś orzeł z medalu autorstwa Feliksa Łopieńskiego, upamiętniającego pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji, tło zaś stanowi fragment karty tytułowej ustawy zasadniczej.
Srebrna moneta o nominale 10 zł została wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i można ją nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.
Jak przypomniano w broszurze informacyjnej NBP, 17 marca 1921 r., kilka minut przed godziną 17, Marszałek Sejmu Wojciech Trąmpczyński wypowiedział znamienne słowa: "Proszę tych Posłów, którzy są za ustawą konstytucyjną, tak jak została uchwalona w trzecim czytaniu, ażeby powstali". Następnie, bez przeliczania głosów, ogłosił: "Ogromna większość jest za ustawą. Ustawa w trzecim czytaniu została przyjęta". Na sali rozległy się brawa.
Cytowany w broszurze Błażej Popławski dodał, że tym sposobem przyjęto pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą - dokument determinujący funkcjonowanie odrodzonej Rzeczypospolitej. (...) Ustawa zasadnicza wprowadzała egalitarny ustrój republiki o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów; władzę zwierzchnią przyznawała narodowi, który sprawował ją za pośrednictwem organów odpowiadających monteskiuszowskiej koncepcji trójpodziału władzy. (PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
pif/ pad/