Tradycyjna wileńska palma – wałeczek uwity z suchokwiatów – będzie znakiem promocyjnym rejonu wileńskiego. Logo zostało zaprezentowane w przeddzień Niedzieli Palmowej. Dotychczas ten wielonarodowy rejon, w którym dominują Polacy, nie miał swego symbolu.
"Właśnie w palmie splatają się różne pory roku, kolory, pokolenia palmiarek, wartości chrześcijańskie oraz artyzm" - wskazała mer rejonu Maria Rekść, prezentując logo. Zaznaczyła, że "palma jest doskonałym symbolem promującym wielokulturowość rejonu, jego bogatą historię, głębokie tradycje", co sprawie, że jest on wyjątkowy.
Logo rejonu wileńskiego jest znakiem graficznym składającym się z kolorowych wycinanek ułożonych pionowo w wileńską palmę; poszczególne wycinanki symbolizują właśnie wielokulturowość, historię i tradycje rejonu.
Tradycyjna wileńska palma to wałeczek uwity z suchokwiatów naturalnych i farbowanych, zakończony "mietliczką". Palma wileńska, znana daleko poza granicami Litwy, od lat jest jednym z symboli Wilna i Wileńszczyzny. Prawdziwym zagłębiem palmowym zawsze były i pozostają wsie podwileńskie: Krawczuny, Nowosiołki, Ciechanowiszki, Wilkiszki. Tu się palmy wije praktycznie w każdym domu od wielu pokoleń.
Początki tradycji wicia palmy w miejscowościach podwileńskich nie zostały ustalone. Najstarsze źródła ikonograficzne są nieliczne. W 1847 roku powstał obraz Kanuta Rusieckiego "Litwinka z palmami", a polski etnograf Oskar Kolberg w połowie XIX wieku pisał o palmach miejskich z papierowych kwiatków i o palmach wiejskich z mchu, wierzby, zbóż i innych roślin.
Etnografka i kierowniczka Izby Palm i Przedmiotów Użytku Codziennego w Ciechanowiszkach Janina Narkuniene wskazuje, że "do wicia palmy używa się blisko 100 ziół i zbóż". Najpierw, z nastaniem lata, zbiera się kwiaty i zioła. Następnie się je suszy, farbuje, a zimą zaczyna się wicie palm, by były gotowe na początek wiosny. Według Norkuniene, maleńką 15-centymetrową palemkę można uwić w ciągu 15 minut, zaś kilkumetrowe okazy mistrzynie wiją przez kilka dni.
Wysokość rekordowej palmy wynosiła 6 metrów. Zużyto na nią tyle kwiatów, ziół i innego surowca, że można by było z niego zrobić blisko 1000 palm średniej, półmetrowej wielkości.
W 2019 roku tradycja wicia wileńskich palm została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Litwy.
Rejon wileński położony wokół Wilna wyróżnia się m.in. zróżnicowanym składem etnicznym ludności. Ponad 50 proc. jego mieszkańców stanowią Polacy, a ponad 32 proc. Litwini. Mieszkają tu też Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Tatarzy i Żydzi.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ cyk/