Prawie 130 obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. podkarpackiego, w tym: cerkwi, kościołów, dworków, pałaców można oglądać w internecie w nowej odsłonie. Zmodernizowana witryna oferuje m.in. możliwość zwiedzania niektórych świątyń online.
Jak poinformowała Sabina Mermer z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej strona internetowa szlaku została m.in. uzupełniona nowymi treściami i fotografiami drewnianych perełek podkarpackiego dziedzictwa.
Na stronie znajduje się prawie 130 unikatowych obiektów, takich jak: cerkwie, kościoły, a także skanseny, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dworki i pałace. Wśród nich znalazły się też obiekty UNESCO oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Na stronie znajduje się prawie 130 unikatowych obiektów, takich jak: cerkwie, kościoły, a także skanseny, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dworki i pałace. Wśród nich znalazły się też obiekty UNESCO oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
„Muzeum w Sanoku to największy skansen w Polsce, który w autentyczny sposób oddaje klimat dawnych wsi i miasteczek południowo-wschodniej Polski. Z kolei podkarpackie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to kościoły w Bliznem i Haczowie oraz cerkwie w Chotyńcu, Radrużu, Smolniku i Turzańsku, które wyróżniają się maestrią wykonania oraz długą historią” - podkreśliła Mermer.
Wszystkie te obiekty można zwiedzać na zmodernizowanej, wzbogaconej np. o nowe informacje i fotografie stronie: sad.podkarpackie.travel.
Witryna zyskała także nowe możliwości, takie jak zwiedzanie w wirtualnej rzeczywistości niektórych ze świątyń Szlaku Architektury Drewnianej. I tak np. z każdej strony i z wielu perspektyw można oglądać kolorową cerkiew w Świątkowej Wielkiej, cerkiew w Gorajcu, drewniany kościół w Lutczy, czy kościół w Porębach Dymarskich.
Podkarpackie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to kościoły w Bliznem i Haczowie oraz cerkwie w Chotyńcu, Radrużu, Smolniku i Turzańsku, które wyróżniają się maestrią wykonania oraz długą historią – podkreśla Sabina Mermer.
Zmodernizowana strona umożliwia zwiedzanie podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej osobom niedowidzącym, a także obcokrajowcom, znającym język angielski czy ukraiński.
Modernizacja strony Szlaku Architektury Drewnianej była możliwa dzięki środkom unijnym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Zadanie zostało wykonane w ramach projektu „Transgraniczny Szlak Architektury Drewnianej szansą zachowania unikatowego dorobku dziedzictwa kulturowego polsko-ukraińskiego pogranicza” realizowanego przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Samorządów „Euroregion – Karpaty – Ukraina”. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ par/