Celem władzy komunistycznej było wymazywanie prawdy o Katyniu; prawda o niej była fałszowana przez całe dekady - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas gali zorganizowanej dla laureatów tego konkursu.
"Polskie serce pękło. Katyń 1940" to konkurs, który był przeznaczonego dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W konkursie uczestniczyć mogli uczniowie szkół ponadpodstawowych położonych na terytorium Polski. W tym roku odbyła się II edycja tego konkursu literacko-plastycznego.
Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która podczas gali mówiła, że "prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez całe dekady, a właściwie przemilczana, dlatego, że celem władzy komunistycznej było wymazanie ze świadomości i pamięci Polaków tej straszliwej prawdy". "Tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL-u, tak prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej" - dodała, cytując słowa Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w 2010 roku. Zwróciła też uwagę, że mimo tego kłamstwo katyńskie nadal pojawia się w przestrzeni publicznej.
Elżbieta Witek, która podczas gali mówiła, że "prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez całe dekady, a właściwie przemilczana, dlatego, że celem władzy komunistycznej było wymazanie ze świadomości i pamięci Polaków tej straszliwej prawdy". "Tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL-u, tak prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej" - dodała.
Z kolei minister Mariusz Kamiński podczas uhonorowania laureatów dziękował im za świadectwo żywej pamięci o tych, którzy zginęli w Katyniu. "Ci ludzie zginęli za to, że byli Polakami. Zginęli, dlatego, że służyli w formacjach symbolizujących suwerenność naszego państwa. Państwa, które miało zniknąć z historii" - mówił. Jak podkreślał, "przetrwaliśmy, żyjemy dziś w wolnej Polsce i dzięki Wam, młodym ludziom o takiej postawie, umacniamy naszą wspólnotę". "Bardzo Wam jeszcze raz dziękuję i gratuluję laureatom" - dodał.
Prace na konkurs można było nadsyłać w trzech kategoriach: plastycznej, gdzie zadaniem uczestnika było przygotowanie projektu plakatu na temat związany ze zbrodnią katyńską, literackiej, w której uczestnicy mieli napisać prace pisemne na temat "Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego" oraz kategorii tekst piosenki poświęcony zbrodni. Przysłano około 4 tys. prac.
"Ci ludzie zginęli za to, że byli Polakami. Zginęli, dlatego, że służyli w formacjach symbolizujących suwerenność naszego państwa. Państwa, które miało zniknąć z historii" - mówił. Jak podkreślał, "przetrwaliśmy, żyjemy dziś w wolnej Polsce i dzięki Wam, młodym ludziom o takiej postawie, umacniamy naszą wspólnotę". "Bardzo Wam jeszcze raz dziękuję i gratuluję laureatom" - powiedział Mariusz Kamiński.
W kategorii plastycznej konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" zwyciężyła Jagoda Sołtysiak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. Kolejne miejsca na podium zajęli Paweł Szczepanik, który jest uczniem Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickim im. świętego Józefa w Częstochowie i Artem Jakubiec z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie.
W kategorii literackiej na podium znaleźli się Ilona Woś (Łukowa), Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, Łukasz Celniak (Przespolew Kościelny), Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz Julia Pikul (Pyskowice), Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. A w kategorii na tekst piosenki wygrali Kamila Jedynak (Częstochowa), IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, Dominika Liszkiewicz (Piła), I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, a także Małgorzata Skowrońska (Rogowo), Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie.
Laureaci w każdej z kategorii dostali nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie trzeciego miejsca czytnik ebook oraz nagrody rzeczowe. Dla uczestników, którzy zajęli miejsca 4 - 10 przewidziano także wyróżnienia i nagrody rzeczowe.
Laureaci w każdej z kategorii dostali nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie trzeciego miejsca czytnik ebook oraz nagrody rzeczowe. Dla uczestników, którzy zajęli miejsca 4 - 10 przewidziano także wyróżnienia i nagrody rzeczowe.
W skład Komitetu Honorowego II konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940" weszli: prezydent Andrzej Duda jako przewodniczący, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Tadeusz Wolsza. (PAP)
Autorka: Natalia Kamińska
nmk/ robs/