Polskie produkty, innowacyjne rozwiązania młodych projektantów, ilustracje przygotowane przez polskich artystów i celowo nieukończone prace rzemieślników będzie można zobaczyć na rozpoczynającym się 14 maja Łódź Design Festival.
Impreza, podobnie jak w ubiegłym roku, zorganizowana zostanie w formie hybrydowej. Wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem "LEPIEJ".
Jak poinformował PAP Michał Kwiatkowski z biura prasowego festiwalu majowa odsłona Łódź Design Festival potrwa 10 dni. W programie znalazły się wystawy w przestrzeni miejskiej i wydarzenia online. "Wszystko to bezpłatnie i bez rejestracji" - zaznacza Kwiatkowski.
Jednym z wydarzeń będzie podjęcie przez polskich ilustratorów próby zaprezentowania w formie projektów graficznych słów i zwrotów funkcjonujących w mowie łódzkiej. "Celem projektu jest wzbogacanie słownika złożonego z ilustracji o kolejne hasła, dokumentujące Łódź widzianą oczami najlepszych polskich grafików" - tłumaczy Kwiatkowski.
W Galerii Re:Medium zawiśnie 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów - nazw przedmiotów, potraw typowych dla regionu oraz miejsc charakterystycznych dla Łodzi i jej okolic.
Z kolei na wystawie, która prezentowana będzie w pawilonie wystawowym przy ul. Piotrkowskiej 217, pokazane zostaną niedokończone prace rzemieślników ze Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło.
"Niektóre to obiekty niekompletne, nad innymi twórcy pracowali w ostatnim czasie i przerwali tę pracę, by pokazać je na wystawie. Wszystkie zostały zatrzymane na jednym z etapów procesu twórczego. Nie wiadomo, jakie miały być. Ich skończona forma pozostaje tylko w sferze wyobrażeń i możliwości" - wyjaśnia Kwiatkowski. Dodał, że w przestrzeni ekspozycji znajdują się odnośniki do wywiadów wideo z rzemieślnikami.
Najważniejsze wystawy tegorocznej edycji festiwalu towarzyszące konkursowi make me! i plebiscytowi must have, powstaną w przeszklonych pawilonach wystawowych. Ma to zapewnić publiczności bezpieczeństwo i komfort zwiedzania.
Ekspozycja finalistów międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! powstanie na OFF Piotrkowskiej - przestrzeni łączącej kreatywne pracownie, kluby muzyczne, restauracje i showroomy. Z kolei na terenie łódzkiej Manufaktury stanie wystawa przedmiotów wyróżnionych w tegorocznej edycji plebiscytu must have.
Kwiatkowski zwraca uwagę, że od kilku lat festiwal przygotowuje w Łodzi projekty poprawiającą jakość przestrzeni publicznych. "Po ceramicznej mozaice w sąsiedztwie Teatru Nowego, funkcjonalnej i artystycznej ławce miejskiej, witającej przyjezdnych na dworcu Łódź Fabryczna i ogrodach deszczowych poprawiających klimat w chętnie odwiedzanych lokacjach, w tym roku przyszła pora na zadbanie o zbiorniki wodne" - mówi.
Dyrektor Łódź Design Festival Michał Piernikowski wyjaśnia, że "łódzkie dziedzictwo industrialne" wiąże się z występowaniem wielu zbiorników rozlokowanych na terenach byłych fabryk. "W ramach festiwalu przygotujemy hydrofitowe wyspy wspomagające oczyszczanie wody. To element ozdobny, podnoszący estetykę zbiornika wodnego, jednocześnie pełniąc dodatkowe, ważne ze środowiskowego punktu widzenia funkcje" – przekonuje.
Wyspy są ruchome, jeśli zachodzi taka konieczność, mogą zmieniać swoje położenie. Dzięki porastającej je roślinności pomagają w oczyszczaniu z azotanów, przyczyniając się do poprawy jakości wody w zbiorniku. W strefie korzeniowej roślin tworzą się nisze, w których rozwijają się uczestniczące w procesie oczyszczania mikroorganizmy. Wyspy ocieniają zbiornik, obniżając temperaturę wody, co zmniejsza ryzyko pojawienia się zakwitów sinicowych. Są także miejscem obserwacji ptaków wodnych, które czują się na nich bezpiecznie i chętnie tam przebywają.
"Celem projektu jest jednak przede wszystkim edukacja ekologiczna i uświadamianie procesów mających wpływ na jakość wody w mieście" – zapewnia Elżbieta Urbaniak, realizatorka projektu.
W czasie trwania festiwalu zaplanowano serię wykładów i debat realizowanych online.
Łódź Design Festival powstał w 2007 roku, jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Prezentuje design w różnych jego odsłonach - od wzornictwa przemysłowego poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Organizacja wydarzenia jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń i Miasta Łódź oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.(PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ ozk/