W ramach obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów Bank Litwy i Narodowy Bank Polski w środę wyemitowały trzy monety kolekcjonerskie o nominałach 20 euro oraz 100 i 50 złotych – informuje Bank Litwy.
„Wspólna przeszłość, z której jesteśmy dumni, inspiruje i przyczynia się do obecnej ścisłej współpracy między nami a Narodowym Bankiem Polskim” - mówi Deivis Stankeviczius, dyrektor Departamentu Gotówki Banku Litwy.
„Monety kolekcjonerskie emitowane wspólnie przez Bank Litwy i Narodowy Bank Polski (…)to kolejny dowód owocnej współpracy obu instytucji" - podkreśla Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego, którą cytuje komunikat litewskiego banku.
Litewski historyk prof. Alfredas Bumblauskas w komunikacie zwraca uwagę, że Konstytucja 3 Maja „jest pierwszym w historii dokumentem polityczno-prawnym, jaki się ukazał w języku litewskim”. „Wcześniej mieliśmy teksty tylko o tematyce religijnej i literackiej” – wskazuje historyk.
Na Litwie została wyemitowana srebrna moneta o nominale 20 euro w nakładzie 2,5 tys. sztuk. W Polsce ukazały się złota moneta o nominale 100 złotych w nakładzie 1,2 tys. sztuk i srebrna o nominale 50 złotych w nakładzie 6 tys. sztuk.
Rok 2021 na Litwie jest Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, a w Polsce – Rokiem Konstytucji 3 Maja.
Konstytucja z 3 maja 1791 roku była pierwszą tego typu ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Uchwalone 20 października 1791 roku Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów wprowadziło ważny dla strony litewskiej proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mal/