Jasna Góra znajdzie się wśród 30 sanktuariów maryjnych z różnych stron świata, które w maju połączy maraton modlitewny w intencji ustania pandemii COVID-19. Zainicjowana przez papieża Franciszka codzienna modlitwa będzie transmitowana na żywo na oficjalnych kanałach Stolicy Apostolskiej.
"Na prośbę Ojca Świętego Franciszka - w odpowiedzi na gorące pragnienie jego serca - 30 sanktuariów maryjnych na świecie modlić się będzie o ustanie pandemii. Na Jasnej Górze będzie to 3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym szczególnym dniu dla Polaków, z naszym narodowym sanktuarium na Jasnej Górze dzięki transmisji online połączy się cały świat" - powiedział rzecznik Jasnej Góry o. Michał Legan, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.
Ocenił, że udział w światowym maratonie modlitewnym jest dla Jasnej Góry "wielkim wyróżnieniem, zaszczytem i zobowiązaniem do nieustawania w modlitwie w intencjach drogich Ojcu Świętemu".
Papież Franciszek zainauguruje modlitwę 1 maja w bazylice watykańskiej, w połączeniu z sanktuarium Matki Bożej w angielskim Walsingham. Kolejnego dnia transmitowana będzie modlitwa z Nigerii, a 3 maja o godzinie 18 - z Jasnej Góry.
W kolejnych dniach i tygodniach - aż do końca maja - w maratonie wezmą udział sanktuaria m.in. z Korei Południowej, Brazylii, Argentyny, Filipin, Meksyku, Włoch, Francji, Niemiec, Irlandii, Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Algierii, Indii, Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Kuby czy Japonii. 31 maja nabożeństwu przy Grocie Lurdzkiej w Ogrodach Watykańskich będzie przewodniczył papież.
Dzień przed 3 maja, kiedy w maratonie modlitewnym weźmie udział Jasna Góra, podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zapali specjalną świecę jako symbol włączenia się Jasnej Góry, a przez to całej Polski, w światowy maraton modlitewny o ustanie pandemii pod hasłem "Kościół modli się nieustannie do Boga". Świeca ma płonąć w sanktuarium całą dobę.
Modlitwa o ustanie pandemii będzie trwała 3 maja na Jasnej Górze cały dzień, wpisana w uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej na jasnogórskich błoniach będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię.
Wszystkie uroczystości na Jasnej Górze odbywają się obecnie w reżimie sanitarnym, przy ograniczonej liczbie wiernych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Kaplicy Matki Bożej może jednocześnie przebywać 20 osób, w bazylice jasnogórskiej 50 osób, zaś w Kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź, 10 osób. Na jasnogórskich błoniach wymagane jest natomiast zachowanie dystansu między wiernymi.
Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski to jedno z najważniejszych polskich świąt maryjnych, którego obchody przed pandemią co roku gromadziły na Jasnej Górze tysiące wiernych. Podczas uroczystości ponawiany był m.in. Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie.
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po I wojnie światowej. W 1920 r. zgodził się na to papież Benedykt XV, a trzy lata później Pius XI zatwierdził święto. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 r. król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.
Uroczystość Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii: obrony klasztoru przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza rok później i uchwalenia Konstytucji 3 maja. Doroczne święto "jest okazją do dziękczynienia za szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi".
Maryjne czuwanie modlitewne w łączności z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze odbyło się także w 2013 r., kiedy częstochowski klasztor został zaproszony - jako jedno z dziesięciu sanktuariów świata - do modlitwy różańcowej o pokój na świecie, w ramach Międzynarodowego Dnia Maryjnego. Cztery lata później, w setną rocznicę objawień fatimskich, w sanktuarium odbył się specjalny telemost modlitewny - czuwanie w łączności z papieżem i innymi sanktuariami maryjnymi na świecie.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ mok/