2 maja o godz. 20.21 w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Górze św. Anny, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego odbędzie się jeden wspólny pokaz wielkoformatowej animacji „Śląsk wspólna sprawa”, której pomysłodawcą jest Biuro Programu „Niepodległa”.
W trakcie tegorocznego weekendu majowego przypada setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, które rozpoczęło się przed wiekiem w nocy z 2 na 3 maja. Dla uczczenia tego zrywu, mającego niebagatelne znaczenie dla polskiej historii XX wieku, Biuro Programu "Niepodległa" przygotowało projekt upamiętniający bohaterstwo uczestników tamtych wydarzeń.
Specjalnie na tę okazję powstała wielkoformatowa animacja 2D z elementami 3D pt. "Śląsk wspólna sprawa", zrealizowana w formie wideomappingu. "Podczas blisko dziesięciominutowego pokazu wideo z towarzyszeniem muzyki i opowieści narratora widzowie mają okazję poznać wydarzenia kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski sprzed 100 lat. Animacja jest spójną opowieścią o kształtowaniu się nowych granic Europy, które zależne były nie tylko od polityków, lecz także od ludzi opowiadających się po jednej lub drugiej stronie sporu" - poinformowało Biuro Programu "Niepodległa".
"Niepodległa" wskazuje, że "dzięki nowoczesnej formie pokazy stanowią nie tylko wartościową propozycję dla pasjonatów historii, lecz także – ciekawostkę dla fanów nowych technologii". "W przygotowanie mappingu zaangażowali się twórcy, którzy w ostatnich latach odpowiedzialni byli za produkcję m.in. wielokrotnie nagradzanej animacji pt. +Niezwyciężeni+" - przekazano.
Animację można oglądać nie tylko w stolicy – obchody mają charakter ogólnopolski, ponieważ Biuro Programu "Niepodległa" udostępniło nieodpłatnie plik z pokazem do wykorzystania przez wszystkich, którzy chcieliby włączyć się we wspólne świętowanie. Samorządy, instytucje kultury, pasjonaci historii – wszyscy mogą nieodpłatnie skorzystać z przygotowanego materiału i zorganizować pokaz w swojej okolicy.
Do daty wybuchu powstania – 2 maja 1921 roku – i mijającego właśnie stulecia, symbolicznie nawiązywać będzie jeden wspólny pokaz, który odbędzie się 2 maja o godzinie 20.21 we wszystkich lokalizacjach włączających się we wspólne świętowanie.
Do tej pory organizację pokazów zadeklarowały m.in. Góra św. Anny – pokazy przygotowane przez Wojewodę Opolskiego (ogólnopolskie obchody z udziałem władz państwowych); Wrocław – Wojewoda Dolnośląski we współpracy z wrocławskim Oddziałem IPN (budynek Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 1); Rzeszów – Wojewoda Podkarpacki (elewacja Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15, od strony Ogrodów Bernardyńskich); Lublin - Centrum Spotkania Kultur w Lublinie we współpracy z Wojewodą Lubelskim i Marszałkiem Województwa Lubelskiego (elewacja budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Plac Teatralny 1); Bytom (Bytomskie Centrum Kultury); Gliwice (Muzeum w Gliwicach); Stronie Śląskie (Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim); Radzyń Podlaski (Radzyński Ośrodek Kultury; lokalizacja: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim) Wałbrzych (Wałbrzyski Ośrodek Kultury; lokalizacja: Urząd Miejski w Wałbrzychu); Żary (Żarski Dom Kultury).
Lista miejsc, gdzie wyświetlany będzie mapping, rozszerza się z każdym dniem.
Dla tych, którzy nie będą mieli okazji obejrzeć animacji na żywo, w internecie udostępnione zostało nagranie z pokazów - https://www.youtube.com/watch?v=OVbRCRUk0EQ.
Warszawskie pokazy animacji można ogladać od 25 kwietnia, codziennie, do 2 maja w godz. 20-22 (start pokazu co 10 minut). Animacja wyświetlana jest na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa od strony Placu Piłsudskiego. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/