Izba Pamięci Generała Kuklińskiego w Warszawie w trakcie swojej 15-letniej działalności została odwiedzona przez ponad 150 tys. osób. Izba została utworzona 3 maja 2006 r. - przypomniał w informacji przesłanej PAP Jan Parys z sekretariatu muzeum Izba Pamięci Generała Kuklińskiego.
"Inicjatorem powołania tej instytucji był profesor Józef Szaniawski, przy wsparciu ówczesnego prezydenta miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Siedziba muzeum niezmiennie od lat znajduje się w kamienicy przy ulicy Kanonia 20/22 w Warszawie. W związku z pośmiertną nominacją pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na stopień generalski w 2016 r. muzeum dokonało stosownej zmiany w swojej nazwie" - czytamy w przesłanym komunikacie.
Jak zaznaczono, "Muzeum na powierzchni 103 mkw. oferuje nowoczesną ekspozycję multimedialną, dokładnie opisującą życie, działania generała Ryszarda Kuklińskiego oraz ich wpływ na losy świata". "Dowodem współczesnego muzealnictwa prowadzonego przez Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego jest między innymi gra stworzona na gogle VR z myślą o najmłodszym odbiorcy" - napisano.
Zwrócono uwagę, że "ważną częścią działalności Izby Pamięci Generała Kuklińskiego jest prezentowanie wystawy +Generał Kukliński – polska samotna misja+". "Została ona pokazana w wielu miejscach za granicą, m.in. w: Parlamencie Europejskim, Izbie Gmin Parlamentu Brytyjskiego, Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych czy też w Cosmos Club w Waszyngtonie" - wyjaśniono.
Zaznaczono, że "najnowszym osiągnięciem Izby Pamięci Generała Kuklińskiego jest odpowiadające wyzwaniom naszych czasów +Wirtualne Muzeum Generała Kuklińskiego+ dostępne zarówno w języku polskim jak i angielskim pod adresem: https://virtual.generalkuklinski.com/". "Jest to zupełnie nowa ekspozycja przedstawiająca niepokazywane wcześniej fakty, zdjęcia oraz eksponaty" - napisano.
Przypomniano, że "na przestrzeni lat Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego odwiedziło wiele znanych osobistości, w tym m.in.: marszałek Stanisław Karczewski, premier Jacek Sasin, premier Tony Abbott, minister Antoni Macierewicz, minister Jan Parys, minister Radosław Sikorski, minister Romuald Szeremietiew, minister Przemysław Czarnek, prezydent Jacek Karnowski, generał Roman Polko, generał Stanisław Koziej, generał Marek Dukaczewski, Rita Cosby, Gordon Mueller oraz David Forden – oficer prowadzący Ryszarda Kuklińskiego".
"Generał Ryszard Kukliński będąc pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego nawiązał współpracę z Centralną Agencją Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych. Bezpośrednią przyczyną decyzji o podjęciu kooperacji były wydarzenia grudniowe w 1970 r. W latach 1971–81 Generał Ryszard Kukliński dostarczył Amerykanom ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów oraz map. Pośród nich znajdowały się plany strategiczne agresji sowieckiej na Europę Zachodnią i państwa NATO. Były to plany III wojny światowej, która bez względu na wynik zakończyłaby się dla narodu polskiego katastrofą" - czytamy w informacji.
Jak przypomniano, "dokumenty te trafiały jedynie do najważniejszych osób w Stanach Zjednoczonych, odegrały one kluczową rolę podczas spotkania Ronalda Reagana z Michaiłem Gorbaczowem w Reykjaviku w 1986 r.". "Umożliwiły one początek odprężenia stosunków między USA i ZSRR uświadamiając Sowietom, że Amerykanie znają sowieckie plany wojny i że są w stanie ją rozstrzygnąć na swoją korzyść w kilka godzin" - wyjaśniono.
Podkreślono, że o tym "jak wielki wpływ na zakończenie zimnej wojny miał generał Ryszard Kukliński najlepiej świadczą słowa byłego dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych Williama Caseya, który w raporcie do prezydenta Ronalda Reagana napisał: +Nikt na świecie w ciągu ostatnich 40 lat nie zaszkodził komunizmowi tak, jak ten Polak+".
W przesłanej PAP informacji zaznaczono, że "z uwagi pandemię COVID-19 Izba Pamięci Generała Kuklińskiego nie planuje obchodów 15-lecia swojego funkcjonowania", a "najbliższe wydarzenie będzie miało miejsce w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów, na którą już teraz zaprasza".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski, Katarzyna Krzykowska
gj/ dki/