Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w poniedziałek na wileńskim cmentarzu na Rossie złożono kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka.
0W uroczystościach, które zorganizowała polska ambasada, udział wzięli polscy dyplomaci, delegacje polskich organizacji społecznych, polskich szkół, harcerze, kombatanci.
Ambasador Polski w Wilnie Urszula Doroszewska, zwracając się do zebranych podkreśliła, że "tegoroczne obchody święta w sposób szczególny zbliżają Polskę i Litwę", gdyż "rok 2021 został przez obydwa nasze parlamenty ogłoszony Rokiem Konstytucji 3 Maja, a na Litwie także Zawierzenia Wzajemnego Obojga Narodów", dokumentu uchwalonego 20 października 1791 roku, który wprowadzał m.in. proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem.
Doroszewska przypomniała, że w poniedziałek w warszawskich uroczystościach bierze udział prezydent Litwy Gitanas Nauseda, a w niedzielę w Wilnie gościł premier Polski Mateusz Morawieckim i zaznaczyła, że historia ostatnich 200 lat pokazuje, iż "wrogowie Polski i Litwy starali się nas podzielić", ale "kiedy byliśmy razem, byliśmy silni, gdy byliśmy podzieleni – padaliśmy ofiarą agresji".
"Zrozumieliśmy to. Dlatego wspólnie odwołujemy się do naszej wspaniałej historii, wspólnie walczymy z zagrożeniami bezpieczeństwa i jesteśmy partnerami strategicznymi" – wskazała Doroszewska.
W ramach wileńskich obchodów 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja w poniedziałek po południu na dziedzińcu Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki odbył się też koncert z udziałem piosenkarki, litewskiej Polski, Eweliny Saszenko i litewskiego śpiewaka operowego Liudasa Mikalauskasa.
Koncert, organizatorami którego było hospicjum oraz Instytut Polski w Wilnie i Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, był też zakończeniem VII kampanii "Pola Nadziei" wileńskiego hospicjum, w czasie której sadzone jesienią żonkile zakwitają wiosną.
"Akcja symbolizuje przede wszystkim nadzieję, radość życia, a zarazem pragnienie niesienia pomocy osobom chorym. Takie właśnie optymistyczne przesłanie +Pól Nadziei+ chcemy przekazywać dla Wilnian, gości stolicy i dla całego świata" – mówi siostra Michaela Rak, dyrektor wileńskiego hospicjum.
"Cieszymy się, że ten koncert pozwolił połączyć piękną hospicyjną ideę z chęcią upamiętnia dziedzictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów" – podkreśliła Dorota Mamaj, kierująca Instytutem Polskim w Wilnie.
Jednym z głównych elementów tegorocznych obchodów w Wilnie będzie otwarcie w poniedziałek późnym popołudniem na placu Katedralnym wystawy planszowej pt. "Konstytucja 3 Maja. Historia i tradycja". Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Instytutem Historii Litwy oraz ministerstwami spraw zagranicznych Polski i Litwy.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ zm/