W sobotę w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju ruszyła emisja kolekcjonerskiego banknotu o nominale 0 euro z motywem dusznickiego młyna papierniczego. Został on wyemitowany w nakładzie zamkniętym, w ilości 5 tys. sztuk.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju bierze udział w popularnej wśród miłośników turystyki oraz kolekcjonerów inicjatywie o nazwie „0 Euro Souvenir”, która zainicjonowana została w 2015 r. „Banknoty o nominale 0 euro jakością nie ustępują banknotom obiegowym, a ich ograniczony nakład i fakt, że ich kolekcjonerska wartość może z czasem wzrosnąć, sprawiają, że mogą stać się one swego rodzaju inwestycją” – podkreśliła Izabela Mieczkowska z działu promocji i wydawnictw dusznickiego muzeum. Jak wyjaśniła głównym celem projektu jest promowanie turystyki, a także popularyzacja wiedzy o zabytkach historycznych i kulturowych.
Banknoty produkowane są w wytwórni papierów wartościowych Oberthur Technologies w Paryżu, która drukuje także banknoty będące prawnym środkiem płatniczym w krajach strefy euro. Autorką motywu graficznego znajdującego się na banknocie Muzeum Papiernictwa jest artystka, pisarka, projektantka monet Roussanka Alexandrova-Nowakowska.
Banknot został wyemitowany w nakładzie zamkniętym, w ilości 5 tys. sztuk, z których tysiąc to unikatowa edycja „Anniversary”, nawiązująca do obchodzonej w 2020 r. piątej rocznicy zainicjowania projektu „0 euro Souvenir”.
Mieczkowska wskazała, że nowy banknot nie jest pierwszym numizmatem z widokiem dusznickiego młyna papierniczego. Z początkiem czerwca 1921 r., czyli 100 lat temu, władze Dusznik-Zdroju wyemitowały pieniądz zastępczy o nominale 50 fenigów z widokiem starej papierni. W 2009 r. została wybita moneta z widokiem młyna o nominale 3 zdroje. „Obydwa numizmaty cieszą się do dziś dużą popularnością w obiegu kolekcjonerskim. Z pewnością podobnie będzie z banknotem 0 euro” - dodała.
Banknoty kolekcjonerskie będzie można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym muzeum, jak i poprzez stronę internetową. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ mok/