Ruszyła ogólnopolska internetowa ankieta „Dziesięć słów Jana Pawła II” będąca okazją do przypomnienia przesłania IV pielgrzymki papieża do Polski. Po trzydziestu latach jej przesłanie może dalej inspirować – podkreślił pomysłodawca ankiety ks. Jerzy Limanówka, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.
Papieska pielgrzymka z 1-9 czerwca 1991 roku odbyła się pod hasłem: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście" i objęła 12 polskich miast od Koszalina po Przemyśl. Swoje przesłanie Jan Paweł II oparł wówczas na Dekalogu. Poruszył takie tematy jak: sposób świętowania niedzieli, problem aborcji, definicji małżeństwa, budowania nowego ładu społecznego, manipulacji słowem.
W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą wizyty głowy Kościoła powszechnego w Polsce, Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl i Pallotyński Sekretariat Misyjny zorganizowali ogólnopolską akcję "Dziesięć Słów Jana Pawła II".
Na stronie dekalogjp2.pl, znajduje się ankieta dotycząca nauczania Jana Pawła II. Do każdego z 10 przykazań wybrano po kilka myśli, z których uczestnik ankiety wybiera jedną sentencję. Tę, którą uważa za najważniejszą. W ten sposób powstanie przesłanie Jana Pawła II na dziś, opublikowane przez patronów medialnych akcji.
Prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl ks. Jerzy Limanówka powiedział, że wyniki ankiety będą okazją do głębszej refleksji nad przesłaniem pozostawionym wówczas przez Jana Pawła II. "Zrobimy pewne zestawienie i z każdego przykazania wybierzemy cytat, który przemawia do największej liczby Polaków. To będzie materiał do dalszej dyskusji i pracy" - zapowiedział duchowny w czasie wtorkowej konferencji promującej kampanię.
Jak zaznaczył - "Po trzydziestu latach słowa papieża mogą dalej inspirować".
Specjalista z Instytutu Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II dr Bartosz Wieczorek zwrócił uwagę, że papież przyjechał wówczas do Polaków zagubionych pod względem moralnym, którzy nie do końca odnajdywali się po przemianach społeczno-politycznych 1989 roku. "Przyjechał z przesłaniem wolności, którą trudno było nam przyjąć, bo to była wolność, która wymaga, która jest oparta na prawdzie" - wskazał dr Wieczorek.
Zwrócił uwagę, że papież nie mówił wówczas tylko jako przywódca religijny, ale także jako filozof i etyk. "Pytał każdego z nas - co zrobiliście z wolnością; co ty zrobiłeś z tą wolnością, jak ty posługujesz się słowem w życiu publicznym" - wspominał ekspert.
Zaznaczył, że "z Dekalogu płynie pewien porządek społeczny, pewna wizja życia, relacji międzyludzkich, sensu pracy, sensu spędzania czasu wolnego". "To nie jest Dekalog tylko dla osób wierzących, ale dla wszystkich, dla których cenna jest, jakość życia społecznego" - podkreślił ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.
"Demokracja bez wartości - jak mówił papież - osuwa się w zakamuflowany totalitaryzm" - dodał.
W ocenie ks. Limanówki ankieta jest jednym ze sposobów przybliżenia młodemu pokoleniu Polaków nauczania papieża. "Wyrosło już nowe pokolenie, które nie tylko nie uczestniczyło w pielgrzymce papieża, ale wręcz urodziło się po jego śmierci" - zauważył, wskazując jako przykład - tegorocznych maturzystów.
"Oni nawet nie mieli okazji obcowania z osobą Jana Pawła II. Stąd, forma ankiety w internecie, to dobra okazja, by dotrzeć do nich z przesłaniem Jana Pawła II, by mogli je na nowo odczytać" - wskazał prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl
W ocenie dra Wieczorka - na świadkach wydarzeń sprzed lat spoczywa obowiązek, wprowadzenia młodego pokolenie Polaków w nauczanie papieża. "Ważne jest wyjmowanie z bogatych myśli Jana Pawła II pewnych fragmentów, które nadają się do rozstrzygania sporów współczesnych. Czyż dziś nie byłby nam potrzebny taki traktat o prawdzie w życiu społecznym, jakim było kazanie papieża w Olsztynie" - wskazał ekspert.
Uczestnicy akcji otrzymają publikacje poświęcone Janowi Pawłowi II z jego pielgrzymek do Polski. Akcji towarzyszy kampania bilboardowa w największych polskich miastach. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ dki/