Premiera zakładki „Zielona Rewolucja” w serwisie „Twarze Solidarności” odbyła się we wtorek w Rzeszowie. 12 maja 1981 roku zarejestrowano NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Jak zaznaczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, przez niezależny ruch związkowy rolników przeszły "setki tysięcy ludzi", którzy byli aktywni w czasach stanu wojennego, a potem "wielu trafiło do pierwszego, kontraktowego Sejmu".
Szarek zwrócił uwagę, że w odbiorze publicznym "historia oporu na wsi lat 80., rola NSZZ RI +Solidarność+ jest gdzieś w cieniu". "Dlatego IPN chce wydobywać tę pamięć. To jest tylko jedna z inicjatyw, która ma temu służyć" – zauważył.
W trakcie dyskusji towarzyszącej premierze zakładki "Zielona Rewolucja" przypomniano m.in., że do NSZZ RI "Solidarność" przystąpiło ponad milion rolników. "Powstała siła polityczna, której od czasów PSL Stanisława Mikołajczyka na polskiej wsi nie było" – podkreślił dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko.
Prezentujący zakładkę dr Andrzej Grajewski z "Gościa Niedzielnego" zauważył, że przedstawia ona najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powstania NSZZ RI "Solidarność", oraz sylwetki 19 działaczy reprezentujących organizacje i środowiska, które stworzyły ten związek. Autorami publikowanych tam tekstów są historycy oddziałów IPN w całym kraju, a szczególnie w Rzeszowie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Gdańsku.
Autorem projektu i realizatorem nowej zakładki "Zielona Rewolucja" do strony "Twarze Solidarności" jest "Gość Niedzielny" we współpracy z oddziałami IPN w Rzeszowie i Katowicach.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ wj/