Przed pomnikiem Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu 13 maja szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk upamiętni 120. rocznicę urodzin żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego rtm. Witolda Pileckiego.
"W południe przed pomnikiem Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu odbędzie się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów z udziałem syna Rotmistrza, Andrzeja Pileckiego. Głos zabierze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk" - poinformował PAP Wydział Prezydialny UdSKiOR.
Uroczystości rozpoczną się 13 maja o godz. 12 przed pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego (al. Wojska Polskiego u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną).
Witold Pilecki ps. Witold urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w północnej Rosji, dokąd jego rodzina została przesiedlona w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym. Od 1910 r. mieszkał i uczył się w Wilnie. Maturę zdał w 1921 r.
"W południe przed pomnikiem Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu odbędzie się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów z udziałem syna Rotmistrza, Andrzeja Pileckiego. Głos zabierze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk" - poinformował PAP Wydział Prezydialny UdSKiOR.
Jak przypomniano w informacji UdSKiOR, "w latach 1918-21 służył w Wojsku Polskim, biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej (walczył m.in. w bitwie warszawskiej)". W 1939 r. wziął udział w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu przedostał się do Warszawy, gdzie stał się jednym z organizatorów konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej.
W 1940 r. podczas łapanki w Warszawie pozwolił się aresztować, by przedostać się do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. "Był głównym inicjatorem konspiracji w obozie. Opracowywał sprawozdania przesłane później do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami" - czytamy w informacji.
"Był głównym inicjatorem konspiracji w obozie. Opracowywał sprawozdania przesłane później do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami" - czytamy w informacji.
W latach 1943-44 Pilecki służył w oddziale III Kedywu KG AK i wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej w oflagu VII A w Murnau, a następnie dołączył do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, aby rozpocząć zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i 2 Korpusu więzionych w obozach NKWD i deportowanych do Rosji.
Przypomniano, że Pilecki "w 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i osadzony w więzieniu mokotowskim". "Niecały rok później Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. (jego unieważnienie nastąpiło dopiero w 1991 r.). Ciało rtm. Pileckiego do dziś nie zostało odnalezione" - czytamy w przesłanej informacji.
Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995) i Orderem Orła Białego (2006). Jest patronem szkół w kilku miastach, jego imieniem nazwano także kilka ulic.
Jak zaznaczono, pomnik rtm. Witolda Pileckiego (autorstwa rzeźbiarza Jacka Kicińskiego i architekta Rafała Stachowicza) stoi na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego (u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną). Lokalizacja monumentu nawiązuje do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 r. dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób więzionych do KL Auschwitz. Pomnik powstał dzięki uchwale Rady Miasta z marca 2014 r.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/