Mural przedstawiający wierzbę, w której konarach kryją się zwierzęta i leśne duchy, stworzyła na ścianie jednej z kamienic w Bielsku-Białej pochodząca ze Śląska artystka Mona Tusz – podała w czwartek kurator projektu Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA.
„Artystka namalowała na ścianie kamienicy nocny wizerunek starej wierzby. Zantropomorfizowane drzewo, nawiązujące do wyobrażeń mitycznych drzewców, stało się schronieniem dla wielu różnych zwierząt – sów, gili, nornic, jeży, ale również leśnych duszków śpiących między jej korzeniami, czy też bzionków, opiekuńczych duchów w kształcie korzeni, według legend broniących obejścia przed złymi urokami. W ten sposób artystka złożyła niejako hołd przyrodzie, podkreślając jej ogromną siłę i znaczenie w życiu człowieka” – powiedziała Łabądź.
Jak podkreśliła kurator, mural – powstały na ścianie kamienicy stojącej tuż przy miejskim Parku Włókniarzy - „zachęca do kontemplacji i odkrywania niezliczonych żywych i magicznych istot chowających się w konarach wierzby”.
„Na wyjątkowy charakter dzieła wpływają małe lusterka przyczepione do ściany, odbijające przestrzeń dokoła muralu, wywołujące efekty świetlne – symbolizując promienie biegnące od księżyca w pełni umieszczonego na pracy” – zaznaczyła Łabądź.
Mona Tusz realizuje od 2007 r. projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na Śląsku. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia organizatorów festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne; zajmuje się także fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty artystyczne oraz działania w przestrzeni miejskiej. Pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie.
Dzieło Mony Tusz jest 24 muralem wykonanym przez znanych streetartowców z Polski i zagranicy w Bielsku-Białej. „Powstaje on w projekcie +oBBraz miasta #6+, który organizują Fundacja Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA, a współfinansuje miasto” – powiedziała Łabądź.
Galeria Bielska BWA należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/