Nietypowy przebieg będzie mieć tegoroczna Noc Muzeów w Łodzi. Zdecydowana większość zaplanowanych atrakcji dostępna będzie wyłącznie online. Niektóre muzea i galerie, oprócz wirtualnych prezentacji, oferują bezpłatne zwiedzanie swoich wystaw, ale w godzinach normalnej pracy.
"Mamy nadzieję, że będzie to już ostatnia Noc Muzeów odbywająca się w sposób symboliczny. Instytucje ze względu na ograniczenia covidowe tak realnie nie są w stanie przyjąć tylu chętnych jak w latach ubiegłych. Zatem proponujemy przede wszystkim cieszenie się propozycjami online, których mamy ponad 30 i cierpliwe kontaktowanie się z muzeami i innymi miejscami, aby ustalić w jakiej formule będą państwo mogli odwiedzić poszczególne miejsca" – podkreśliła wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
Wiceprezydent zaproponowała, aby ofertę online związaną z Nocą Muzeów potraktować jako zachętę do odwiedzenia instytucji kultury po 29 maja, gdy poluzowane zostaną restrykcje pandemiczne. Obecnie muzea i galerie są już otwarte, ale mogą przyjąć niewielu zwiedzających – ograniczenia mówią o jednej osobie przypadającej na 15 mkw.
Spacery wirtualne, relacje z wystaw, wernisaże, warsztaty i pokazy przygotowane specjalnie na nietypową Noc Muzeów dostępne będą w sobotę od godz. 11.00 na Facebooku na profilach Łódź Pełna Kultury – gdzie co godzinę emitowanych będzie 11 filmów o różnej tematyce, a także na głównym profilu Łodzi i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Muzeum Miasta Łodzi oferuje nie tylko wirtualne, ale również realne zwiedzanie nowych wystaw. Zostały one otwarte jeszcze w ubiegłym roku, ale ze względu na zamknięcie muzeów zobaczyli je nieliczni.
"Multimedialna wystawa +Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś+ pokazuje, w jaki sposób szereg małych ośrodków lokalnych awansowało do rangi wielkiej europejskiej metropolii. Znalazły się na niej nie tylko zabytkowe przedmioty i zdjęcia, lecz także makiety dotykowe i multimedia. Ekspozycję można zwiedzać według klucza chronologicznego lub tematycznego, poznając historię miasta z perspektywy wątków związanych z metropolią, postępem, ludźmi i sukcesem. Druga wystawa +Historia rodziny Poznańskich+ stanowi opowieść o życiu i fortunie Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, losach jego rodziny oraz jej związkach z przemysłową Łodzią" – zaznaczyła Natalia Piórczyńska-Krawczyńska z Muzeum Miasta Łodzi.
Dodała, że w sobotę – pierwszy raz po kompleksowej rewitalizacji – udostępniony zostanie także przypałacowy ogród.
Na bezpłatne zwiedzanie – od godz. 12.00 do 18.00 – zaprasza również Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie dostępne będą trzy wystawy – "Ziemia (P)oddana" poruszająca temat ochrony planety, której kuratorami są dzieci i młodzież; przygotowana z okazji jubileuszu Muzeum "Działy Otwarte/Działy Zamknięte" oraz "Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL", przygotowana przez Stowarzyszenie Topografie i Miastograf.
Muzealnicy spodziewają się szczególnego zainteresowania najnowszą wystawą stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie", która opowiada o dziejach przemysłowej Łodzi z XIX i XX w. z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Z powodu pandemii ta bliska sercu każdego łodzianina ekspozycja przez dłuższy czas była niedostępna dla zwiedzających.
Po zamknięciu Muzeum – od godziny 18.00 – będzie można kontynuować poznawanie zasobów muzealnych z pomocą kuratorów wystaw na profilu facebookowym placówki.
Pełna lista prezentacji online przygotowanych przez kilkadziesiąt instytucji kultury jest na stronie internetowej łódzkiego magistratu uml.lodz.pl. (PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ joz/