23 uczniów zdawało w czwartek maturę pisemną z języka litewskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku (Podlaskie). 19 z nich po południu napisze egzamin na poziomie rozszerzonym.
Maturzyści mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszym była rozprawka: „Co oznacza wolność dla człowieka na podstawie fragmentu dramatu historycznego Vincasa Kreve pt. Skirgaila?”. Drugi temat to analiza wiersza Bernardasa Brażdzionisa pt. Lietuviśkam żodźiui”.
Maturzysta z Puńska Adrian Pikis powiedziała PAP, że wybrał pierwszy temat, jak większość uczniów, i wierzy w to, że matura poszła jemu dobrze. „Fragment dramatu był skomplikowany, ale dałem radę” – dodał Adrian.
Edyta Soroka również wybrała pierwszy temat. „Fragment nie był najłatwiejszy do zrozumienia, ale temat do analizy był łatwy” – powiedziała PAP maturzystka.
Dyrektor liceum Alwydas Niewulis powiedział PAP, że większość osób zdaje również maturę na poziomie rozszerzonym, bo dzięki temu maturzystom z Polski łatwiej dostać się na studia na Litwie.
„W naszej szkole warunki sanitarne, których wszyscy musimy przestrzegać są dość łatwe do spełnienia. Nasza szkoła nie jest duża, mamy tylko 23 abiturientów, więc wszyscy mogli zdawać razem” – dodał Niewulis.
Liceum litewskie w Puńsku istnieje od ponad 50 lat. Od kilku lat ma własną siedzibę. Wszystkie przedmioty – oprócz języka polskiego, historii i geografii – są wykładane po litewsku. To jedyne takie liceum w Polsce.
Liceum w Puńsku nosi imię 11 Marca. To data ważna w historii Litwy, nawiązująca do 11 marca 1990 r. – święta odzyskania niepodległości przez Litwę po latach przynależności do ZSRR.
Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. Największe skupiska Litwinów są w gminach Puńsk i Sejny. Litwini szczególnie pielęgnują swoją tożsamość narodową. Mają sieć swoich szkół, zespoły ludowe czy chóry. W poznawanie kultury litewskiej angażują już dzieci w przedszkolu.(PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ itm/