W sobotę w Skwierzynie (Lubuskie) zostało ustanowione Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej, której obraz znajduje się w tamtejszym kościele pw. Św. Mikołaja. Sanktuarium jest dedykowane w sposób szczególny przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom.
Na początku uroczystej mszy świętej został odczytany dekret biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego o ustanowieniu skwierzyńskiego sanktuarium. On sam przewodniczył mszy, podczas której poświęcił również sztandar Matki Bożej Klewańskiej.
„To ważny dzień dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, dla tutejszej wspólnoty parafialnej, ale myślę, że dla wszystkich środowisk kresowych. Myślę, że również dla Ziemi Lubuskiej. Ten dzień, w którym odkrywanym na nowo jak ważna jest też i pamięć, jak ważny jest szacunek dla przeszłości, jak ważna jest wspólnota. (…) Jest tutaj patronka Rodzin Kresowych” – powiedział bp Lityński.
Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Wizerunek odbierał cześć w kościele w Klewaniu na Wołyniu – to mała miejscowość w zachodniej Ukrainie, w obwodzie rówieńskim. Miasto należało od XV w. do domeny książąt Czartoryskich.
Klewanianie byli przekonani, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili swoje rodzinne domy i udali się na tzw. Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. 6 czerwca 1945 r. dotarli do Skwierzyny. Najpierw obraz był ukrywany na plebanii, a w 1950 r. umieszczono go w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono go do ołtarza głównego.
O ustanowienie sanktuarium w Skwierzynie zabiegał proboszcz tamtejszej parafii ks. Kazimierz Małżeński wskazując, że będzie one z jednej strony nowym impulsem duszpasterskim dla lokalnej społeczności, z drugiej zaś pozwoli na nowo odkryć bogactwo wiary i kultury Kresowian i pomoże w ożywieniu wśród nowych pokoleń pamięci o własnych korzeniach.
Na uroczystości przyjechał m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Na briefingu przed mszą świętą powiedział, że w sobotę stolicą pamięci o polskich kresach jest Skwierzyna – miasto, które po 1945 r. współtworzyli i nadal tworzą nasi rodacy zmuszeni do opuszczenia swych ziem na Kresach Wschodnich, na których żyli od pokoleń.
„pamięć o Kresach Rzeczpospolitej jest niezwykle ważna. Nie tylko dla Instytutu Pamięci Narodowej, ale ważna dla tych miejsc, gdzie oni znaleźli swe miejsce. Wtedy, w 1945 r. przyjeżdżali w nieznane. Brali część swojego dorobku, to co mogli zabrać i zabrali też to co było dla nich cenne - obraz łaskami słynący Matki Bożej Klewańskiej z Klewania. Przed tym obrazem modlili się ich przodkowie i modlili się przez dziesiątki lat tutaj, w tym kościele (w Skwierzynie)” – powiedział Szarek.
Dodał, że ważne jest przekazywanie historii Kresowian młodemu pokoleniu, by wiedziało gdzie są jego korzenie oraz ważna jest pamięć o naszych rodakach, którzy pozostali na Kresach Wschodnich i nadal chcąc tam być Polakami.
Z okazji uroczystości IPN przygotował na skwierzyńskim Rynku dwie wystawy plenerowe. Ekspozycja „Świat zgładzony w Katyniu” prezentuje materiały pozyskane od rodzin, które zamieszkały po II wojnie światowej w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim. Z kolei wystawa pt. „Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani” przedstawia losy zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego.
Natomiast w sobotnie popołudnie w Skwierzyńskim Ośrodku Kultury odbędzie się premiera spektaklu Teatru Nie Teraz pt. „Ballada o Wołyniu”, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/