W ramach obchodzonego w tym roku Roku Cypriana Kamila Norwida w niedzielę, w rocznicę śmierci artysty, Polski Teatr „Studio” w Wilnie zaprezentował spektakl „Szkice o Polsce”. Odbyło się też podsumowanie konkursu dziennika „Kurier Wileński” poświęconego 200. rocznicy urodzin poety.
Tematem przewodnim ponadgodzinnego przedstawienia poetycko-muzycznego, które zostało zaprezentowane w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, jest Polska i Polacy, których, jak podkreśla reżyser Lila Kiejzik, „Norwid oceniał bardzo wnikliwie, często krytycznie”.
„Twórczość Norwida, szalenie interesująca, chociaż niełatwa, nie była doceniana za jego życia, a i teraz, niestety, jest mało znana" – mówi w rozmowie PAP Kiejzik. "Dlatego w roku, gdy obchodzimy 200. rocznicę urodzin Norwida i w dniu śmierci pety postanowiliśmy przypomnieć i przybliżyć jego twórczość” - dodaje.
W spektaklu poezję i prozę Norwida prezentuje Artur Dowgiałło, zdobywca w ubiegłym roku głównej nagrody Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy”, tegoroczny maturzysta Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie. Recytacja jest przeplatana piosenkami Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu młodej litewskiej aktorki Agnieszki Rawdo.
Po spektaklu odbyło się podsumowanie konkursu poświęconego życiu i twórczość Norwida, który przed miesiącem ogłosił polski dziennik na Litwie „Kurier Wileński” we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”. W ramach konkursu należało odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących m.in. korzeni litewskich poety, jego wielkiej miłości, rodzajów twórczości, którymi się zajmował.
„Cieszymy się bardzo, że udział w konkursie wzięły prace nadesłane nie tylko z Litwy, ale też z Polski, Ukrainy, a nawet Azerbejdżanu, z Baku” – wskazała Anna Pieszko, zastępca redaktora naczelnego dziennika, koordynator projektu. Podkreśliła, że większość prac „to były bardzo obszerne odpowiedzi, chociaż na pytanie konkursowe w zasadzie można było odpowiedzieć jednym słowem czy zdaniem”.
Zwyciężczynią konkursu została Natalia Rutkowska, uczennica Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie.
Wśród Litwinów Norwid praktycznie nie jest znany. W promocję i popularyzację tego wybitnego polskiego twórcy, w ramach obchodów Roku Cypriana Kamila Norwida, włączył się Instytut Polski w Wilnie.
W litewskich mediach społecznościowych Instytut udostępnił archiwalny program Litewskiej Telewizji Publicznej z 2005 roku poświęcony polskiemu twórcy. W godzinnej audycji litewscy literaturoznawcy, twórcy mówią o poecie, podkreślają, że swą twórczością wyróżnia się z całej XIX-wiecznej polskiej poezji i tworzył wiersze charakterystyczne dla poezji XX wieku. W programie wykorzystano wiele rysunków poety, są czytane i zgłębiane jego niestereotypowe utwory.
W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ kib/