O stworzenie możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w łatwo dostępnych, publicznych miejscach na terenie całego kraju, m.in. w osiedlach akademickich apelują Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP i Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność.
Organizacje we wspólnym stanowisku przesłanym PAP piszą, że efektywna realizacja programu szczepień przeciw COVID-19 jest fundamentalnie ważna dla zdrowia obywateli, funkcjonowania instytucji publicznych i gospodarki.
"Jest też warunkiem koniecznym dla zapewnienia bezpiecznego dostępu do kultury, edukacji oraz dla pełnej realizacji swoich misji przez uczelnie, w tym normalnego funkcjonowania procesu kształcenia" - czytamy w stanowisku Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP i Krajowej Sekcja Nauki NSZZ Solidarność.
Zaapelowano w nim o intensyfikację i uelastycznienie programu szczepień w taki sposób, aby umożliwić studentom (także zagranicznym) oraz pracownikom szkół wyższych nabycie odporności przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.
Organizacje postulują, by szczepienie możliwe było w łatwo dostępnych, publicznych miejscach na terenie całego kraju (centra handlowe, osiedla akademickie, centra kulturalne, szczepienia w mobilnych punktach). Zaapelowano również o prowadzenie akcji szczepień w miejscowościach turystycznych, bez konieczności wcześniejszego rejestrowania się (tak jak to zrobiono w kilku miastach na początku maja). Sygnatariusze stanowiska chcą też, aby prowadzona była społeczna kampania prozdrowotna wykorzystująca wyniki badań nad efektywnością tego typu działań.
Zaapelowano też o możliwość przyjęcia drugiej dawki szczepionki w innym punkcie szczepień niż dawki pierwszej - ten z ostatnich postulatów został już spełniony. Michał Dworczyk, szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień podał we wtorek, że od 1 lipca będzie taka możliwość.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ mhr/