Minister edukacji i nauki w celu realizacji polityki oświatowej państwa będzie mógł ustanawiać programy i przedsięwzięcia, które będą finansowane ze środków na oświatę i wychowanie – zdecydowali posłowie, uchwalając ustawę w tej sprawie, której projekt przygotowali posłowie PiS.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych głosowało 235 posłów, 219 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Wcześniej Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie projektu noweli, o co wnosili posłowie KO, Lewicy i Polski 2050. Odrzucił także trzy poprawki zgłoszone przez Lewicę.
Zgodnie z nowelizacją, minister edukacji i nauki w celu realizacji polityki oświatowej państwa będzie mógł ustanawiać programy i przedsięwzięcia. Programy i przedsięwzięcia mają być ogłaszane przez ministra w Biuletynie Informacji Publicznej w formie komunikatu. Będzie w nim określony: przedmiot programu, podmioty uprawnione do udziału w programie, warunki udziału w programie, tryb przeprowadzania naboru do programu oraz szczegółowe kryteria oceny wniosków.
Minister edukacji i nauki będzie mógł upoważnić dyrektora jednostki organizacyjnej mu podległej lub przez niego nadzorowanej do przeprowadzenia naboru wniosków, a także do zawierania i rozliczania umów.
Środki na realizację programu mają być przekazywane podmiotom uprawnionym na podstawie umowy i będą pochodzić ze środków finansowych na oświatę i wychowanie.
Szef resortu edukacji i nauki będzie udostępniał w BIP informację dotyczącą środków finansowych przyznanych w ramach programu albo przedsięwzięcia obejmującą: nazwy podmiotów, które otrzymały środki finansowe oraz wysokość przyznanych środków finansowych.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
W pierwszej z odrzuconych przez Sejm poprawek Lewica zaproponowała doprecyzowanie czego mogą dotyczyć programy i przedsięwzięcia, które mogą być ustanowione przez ministra edukacji i nauki. W poprawce enumeratywnie je wymieniono. Zgodnie z nią programy i przedsięwzięcia mogłyby dotyczyć: pomocy materialnej dla uczniów, rozwoju infrastruktury szkolnej, pomocy psychologicznej dla uczniów, cyfryzacji placówek oświatowych, wyrównywania szans edukacyjnych, dodatków dla nauczycieli i pracowników placówek oświatowych, rozwoju kompetencji dydaktycznych i wychowawczych nauczycieli.
W drugiej poprawce Lewica proponowała by podmiot, który otrzymał środki finansowe w ramach programów i przedsięwzięć ministra przekazywał mu raport z wykorzystania tych środków, a warunkiem rozliczenia przyznanych środków finansowych było wydatkowanie ich zgodnie z przepisami prawa oraz umową.
Trzecia proponowana poprawka dotyczyła terminu wejścia w życie noweli. Połowie Lewicy chcieli, by był to 1 stycznia 2022 r.
Wszystkie trzy poprawki zostały negatywnie zaopiniowane przez sejmową Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży, która rekomendowała ich odrzucenie.
Nowelizacja trafi teraz do Senatu.(PAP)
Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Olga Zakolska
dsr/ ozk/ joz/