Pamiątek, które w przyszłości staną się częścią ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 poszukuje Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Dzięki akcji „Podziel się swoją historią” już udało się pozyskać ok. 800 muzealiów.
Otwarcie nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego planowane jest na 2024 r. Nowy gmach zostanie wybudowany na stokach Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu.
"Już wkrótce nowe muzeum i jego ekspozycja staną się godnym upamiętnieniem zwycięskiego powstania – wydarzenia ważnego nie tylko dla lokalnej, ale i ogólnopolskiej historii. Prace związane z powstaniem nowej siedziby Muzeum nieustannie trwają. Prowadzona jest również zbiórka pamiątek, które pozwolą w przyszłości wzbogacić muzealną ekspozycję" – poinformowała Joanna Wójcik z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Jak wyjaśniła, zbiórka dotyczy przedmiotów dużych i drobnych; tych, które towarzyszyły powstańcom na froncie i tych, które przedstawią tamtą epokę: fotografii, listów, pamiętników, broni, sztućców, fragmentów mundurów i flag, po domowe sprzęty codziennego użytku. "Pozwolą one w nowym budynku Muzeum zbudować klimat czasów, w których nasi przodkowie stali się bohaterami" - podkreśliła.
Joanna Wójcik dodała, że dotychczasowa ofiarność darczyńców "przyniosła zaskakujące rezultaty".
"Do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości trafiło ponad 800 muzealiów. Dary w postaci fotografii, dokumentów rodzinnych, map, broni powstańczej, pocztówek i rycin będą wkrótce stanowić cenne uzupełnienie nowej ekspozycji Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" – powiedziała.
W rozstrzygniętym w 2019 roku konkursie architektonicznym, w którym uczestniczyło ponad 50 zespołów projektantów z Polski i zagranicy zwyciężyła warszawska pracownia WXCA. Wówczas WMN informowało, że nowa siedziba muzeum ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarta w 2024 r.
Zgodnie z założeniami, 30 proc. powierzchni nowego budynku zajmie ekspozycja stała. Na pozostałych 70 proc. powierzchni znajdą się m.in. sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, a także biblioteka. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ drag/