Od wtorku można zgłaszać książki w kolejnej edycji Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Nabór trwa do 11 lipca. Laureat/laureatka otrzyma 50 tys. zł oraz statuetkę – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego.
Nagroda, która została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą rady miasta, jest kontynuacją powstałej w 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych.
"Bardzo ważny w konkursie jest patron Nagrody – Kazimierz Moczarski - warszawiak, żołnierz Armii Krajowej, autor słynnych +Rozmów z katem+. Jego postawa do dziś budzi respekt i może być przykładem dla ceniących demokratyczne wartości i wolność - podkreśla Aldona Machnowska-Góra zastępczyni prezydenta Warszawy, mówiąc o nagrodzie.
W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. "Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelniczek i czytelników" - podkreśla stołeczny magistrat.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl lub trzech egzemplarzy papierowych na adres Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa z dopiskiem "Nagroda Moczarskiego". Termin zgłoszeń upływa 11 lipca.
Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach "Gazety Wyborczej". Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu. (PAP)
Autorka: Natalia Kamińska
nmk/ dki/