Trzeba korzystać z rozumu, który powinien dostarczać elementów osądu, kryteriów i oceny. W świecie pełnym emocji pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce – powiedział bp Krzysztof Wętkowski w czasie ingresu do katedry włocławskiej, będącym liturgicznym objęciem diecezji.
Mszę świętą wraz nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej koncelebrowali m.in. nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio i prymas, metropolita gnieźnieńska abp Wojciech Polak oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Wśród licznych hierarchów obecny był prymas senior abp Henryk Muszyński, który w przeszłości był biskupem włocławskim, a później metropolitą gnieźnieńskim.
Bp Wętkowski został mianowany 77. ordynariuszem włocławskim przez ojca świętego Franciszka 27 kwietnia, a diecezję objął kanonicznie 7 czerwca. Wcześniej był biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Dotychczasowy ordynariusz bp Wiesław Mering zrezygnował w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.
W homilii bp Wętkowski nawiązując do patrona diecezji włocławskiej św. Józefa, powiedział, że powinniśmy zarazić się jego milczeniem.
"Potrzebne jest nam józefowe milczenie. Pozwólmy zarazić się milczeniem św. Józefa. Bardzo nam tego potrzeba w świecie często zbyt hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchiwaniu w głos Boga. Józef najroztropniejszy. Milczenie jest znakiem roztropności. Żyjemy w czasach przegadanych, wielu ma receptę na wszystko - proste rozwiązania dla trudnych i skomplikowanych spraw. Tymczasem człowiek roztropny widzi zło, ale za nim nie idzie. Rozważa co jest wolą bożą i za nią pójdzie. Roztropność to rozważanie z Bogiem swoich decyzji. Pierwszym stopniem roztropności jest uznanie własnej ograniczoności" - mówił biskup.
Ordynariusz włocławski zaznaczył, że Jezus wiele razy przywołuje cnotę roztropności.
"Trzeba korzystać z rozumu, który powinien dostarczać elementów osądu, kryteriów i oceny. W świecie pełnym emocji pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce. Człowiek roztropny na kroki swe zważa. Józef najsprawiedliwszy. Sprawiedliwość to nie tylko działanie zgodne z prawem, lecz szukanie wpierw Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, aby wszystko inne było nam dodane. Doskonała sprawiedliwość polega zgodnie z tym czego chce Bóg i Bóg zasadą postępowania i wewnętrzną przyczyną wszelkiego działania" - podkreślił bp Wętkowski.
Na zakończenie mszy nuncjusz apostolski abp Pennacchio w imieniu papieża Franciszka życzył bp. Wętkowskiemu, aby "z gorliwością wypełniał swoje nowe zadania, korzystając przy tym z pokładów dobra i mądrości, jakie są w ludziach wierzących, duchownych i świeckich". Pokreślił, że jego biskupie zawołanie "State in fide" (Trwajcie mocno w wierze) jest bardzo aktualne, zaznaczając, że "wiara jest fundamentem naszego życia, a fundament musi być trwały, stabilny". Abp Pennacchio podziękował bp Meringowi, który przez ponad 18 lat był ordynariuszem włocławskim.
Abp Gądecki w imieniu KEP złożył gratulacje i życzenia. Podkreślił, że według św. Augustyna "biskup powinien być takim, aby wichrzycieli przywoływał do porządku, małodusznych pocieszał, słabymi się zajmował, przeciwnikom się przeciwstawiał, dobrych podtrzymywał, złych znosił i wszystkich kochał".
Prymas abp Polak nowemu biskupowi włocławskiemu "wszelkich łask i darów bożych, aby wierny swemu bogatemu dziedzictwu z nową mocą i siłą, podejmując wyzwania i zadnia, przed którymi stoi, wiernie odpowiadał Bogu i głosił jego miłość do wszystkich ludzi".
Bp Wętkowski urodził się 12 sierpnia 1963 r. w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1988 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
W 1989 r. podjął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone tytułem doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Po powrocie do Gniezna został mianowany najpierw rzecznikiem prasowym i referentem ds. środków społecznego przekazu, a później kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, którą to funkcję pełnił nieprzerwanie przez 17 lat.
W 2004 r. otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Prymasowskiej. Był również wykładowcą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od października 2012 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej.
Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 2012 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Jest członkiem Rady Prawnej KEP, członek Kościelnej Komisji Konkordatowej i przewodniczącym Zespołu Roboczego ds. Nowelizacji Statutu i Regulaminu KEP. (PAP)
autorzy: Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski
rau/ twi/ krap/