Stefan Wilkanowicz oraz członkowie nieformalnej Grupy Przyjaciół z Olkusza - Ireneusz Cieślik, Olgierd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus - zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. ks. Stanisława Musiała. Nagrody odebrali we wtorek w Krakowie. Kapituła Nagrody im. ks. Stanisława Musiała dokonała wyboru laureatów spośród kandydatów nominowanych wcześniej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze".
Publicysta Stefan Wilkanowicz został nagrodzony w kategorii "za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej", Grupa Przyjaciół z Olkusza - "za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy".
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w wygłoszonej na cześć Wilkanowicza laudacji mówił, że laureat "przez całe swoje twórcze życie niestrudzenie przypomina o tym, jak wiele znaczą dla siebie Żydzi i chrześcijanie; a także o pożytku, jaki niesie otwarty dialog niezbędny dla lepszego wzajemnego poznania, ale też wzbogacenia religijności samych chrześcijan”.
Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona w 2008 r. przez krakowski Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Przyznawana jest za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania.
Według Wilkanowicza wtorkowa uroczystość była okazją do przypomnienia zasług ks. Musiała, który był orędownikiem współpracy katolicko-żydowskiej.
"Ta nagroda zobowiązuje do kontynuacji działalności ks. Musiała, a także do refleksji nad nowymi wyzwaniami i zadaniami w nowej sytuacji" - powiedział Wilkanowicz odbierając nagrodę w Urzędzie Miasta Krakowa.
W laudacji na cześć Grupy Przyjaciół z Olkusza rektor UJ prof. Wojciech Nowak mówił, że choć grupa ma charakter nieformalny, to każdy z jej członków kontynuuje działalność nieistniejącego już dziś, a założonego w 2. połowie lat 90. XX w. Olkuskiego Stowarzyszenia Kulturalnego "Brama", które zaczęło przywracać w Olkuszu pamięć o olkuskich Żydach.
„Kiedy podejmowaliśmy działania, to nie myśleliśmy, że robimy coś wielkiego. Nie ma nic nienormalnego w tym, że ktoś troszczy się o zabytki, a przede wszystkim dba o pamięć osób, które były ofiarami tragicznych wydarzeń. Nasza działalność wynika z sumienia, z człowieczeństwa, z myślenia o historii ludzkiej, a nie tylko o historii narodowej czy wyznaniowej" - powiedział w imieniu Grupy Przyjaciół z Olkusza Ireneusz Cieślik.
Stefan Wilkanowicz urodził się w 1924 r. Jest publicystą i działaczem na rzecz pojednania chrześcijańsko-żydowskiego. Ukończył Politechnikę Warszawską i Katolicki Uniwersytet Lubelski. W latach 1978-1994 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Znak”. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i wiceprzewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Jest współautorem preambuły do Konstytucji z 1997 r. Po przejściu na emeryturę założył Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak”, którą kieruje do dzisiaj.
Grupa Przyjaciół z Olkusza ma charakter nieformalny. Należy do niej czterech historyków: Ireneusz Cieślik, Olgierd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus. Dzięki nim ukazało się kilka publikacji na temat olkuskich Żydów. Z inicjatywy grupy co roku, od siedmiu lat, w Olkuszu odbywa się marsz pamięci w rocznicę likwidacji przez Niemców olkuskiego getta.
Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona w 2008 r. przez krakowski Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Przyznawana jest za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania. Fundatorami nagrody są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska.
Patron nagrody - zmarły 5 marca 2004 r. ks. Stanisław Musiał był jezuitą, filozofem, wieloletnim publicystą "Tygodnika Powszechnego", orędownikiem współpracy katolicko-żydowskiej, członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Za opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" tekst "Czarne jest czarne", w którym apelował, by hierarchia Kościoła zareagowała na antysemickie wypowiedzi niektórych duchownych, ks. Musiał otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyki (1998). Był laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej przyznawanej osobom badającym stosunki polsko-żydowskie i wkład polskich Żydów w kulturę polską. (PAP)
bko/ hes/