124 młodych klarnecistów, oboistów i fagocistów z wielu krajów świata będzie we wrześniu rywalizować w Dąbrowie Górniczej o laury trzynastej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka – pochodzącego z tego miasta kompozytora.
W czwartek organizatorzy konkursu ogłosili wyniki naboru uczestników - zakwalifikowano łącznie 124 instrumentalistów w specjalnościach: fagot – 47, klarnet – 45 oraz obój – 32.
"Zgłoszenia dotarły nie tylko z Europy - m.in. Francji, Hiszpanii, Belgii - ale także, z czego jesteśmy niezmiernie dumni, z tak odległych miejsc jak Korea Południowa, Chiny, Kolumbia, Kostaryka czy Nowa Zelandia" - poinformowała PAP Aleksandra Młyńska ze współorganizującego konkurs Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
We wrześniowym konkursie weźmie udział 65 uczestników z Polski i 59 z zagranicy. Organizatorzy podjęli decyzję, że wszystkie zakwalifikowane osoby zostaną dopuszczone do pierwszego etapu konkursu, stąd nie będą przeprowadzane preeliminacje. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 15 września br.
13. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka będzie kulminacyjnym wydarzeniem rozpoczętego przed kilkoma dniami w Dąbrowie Górniczej festiwalu, któremu patronuje urodzony w tym mieście kompozytor. Na program festiwalu składają się m.in. promenadowe koncerty kameralne, wystawy tematyczne, koncerty symfoniczne, zmagania młodych artystów, spektakl teatralny czy warsztaty video-art.
Urodzony w Dąbrowie Górniczej Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.
Spisak jest autorem m.in. hymnu olimpijskiego sprzed 66 lat - właśnie ten utwór zabrzmiał podczas niedawnej inauguracji festiwalu w dąbrowskiej Fabryce Pełnej Życia - rewitalizowanym, poprzemysłowym terenie w ścisłym centrum miasta.
Głównym założeniem festiwalu i konkursu jest promocja nieco zapomnianej postaci dąbrowskiego kompozytora, upowszechnianie jego twórczości, budowanie tożsamości kulturowej mieszkańców oraz edukacja muzyczna społeczeństwa. Wydarzeniu patronują prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak oraz rektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach prof. Władysław Szymański. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Michał Spisak tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny. W 1955 r. otrzymał Grand Prix za "Hymne Olympique" w Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski w Monako, wybrany spośród 392 propozycji. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.
Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty. Kolejne konkursy im. Spisaka odbywają się zawsze około 14 września, kiedy przypadają kolejne rocznice urodzin kompozytora.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ dki/