Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi po raz drugi z rzędu zwyciężyła w konkursie „Zwyrtała” na najlepszy pomysł promujący czytanie wśród młodych ludzi. Jury doceniło projekt „Od baśni do fantasy”, w ramach którego powstały opowieści o magicznych istotach i potworach z Kaszub.
Konkurs odbywa się po raz trzeci i towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Literatury Dziecięcej - Rabka Festival. Jego tegoroczna, ósma edycja odbędzie od 7 do 10 lipca w formule hybrydowej – część spotkań z autorami literatury dziecięcej odbędzie się w internecie, a część wydarzeń w plenerze: w Amfiteatrze i w Parku Zdrojowym w Rabce.
Celem konkursu "Zwyrtała" jest wskazanie najciekawszych pomysłów na rozbudzenie chęci czytania wśród młodych ludzi. Patron konkursu to postać z książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Na skalnym Podhalu", muzykant, który grał tak pięknie, że potrafił w niebie porwać aniołów do tańca tak jak finaliści konkursu porywają do czytania.
Zgłoszone inicjatywy oceniało jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz (kierownik Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego na Wydziale Polonistyki UJ), prof. Grzegorz Leszczyński (kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Warszawskiego) i Konstanty Przybora (twórca najsłynniejszych polskich kampanii reklamowych).
Finalistami tegorocznego konkursu zostali: Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie za projekt: "Literacki Matrix – terenowa gra biblioteczna", Fundacja Burza Mózgów za "Intermedialną wystawę na osiemnastkę Pana Kuleczki", Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach za "12 Ambasadorów Czytelnictwa w 12 Miesięcy", Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej za "Chodź, opowiem Ci bajeczkę!!!" i Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi za projekt: "Od baśni do fantasy".
Decyzją jury zwyciężyła Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi. W 2020 roku biblioteka także wygrała dzięki projektowi "Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec", dla którego inspiracją był tom poezji Pawła Huellego.
Laudacja i prezentacja zwycięskiego projektu, który realizowała Kinga Lanc nastąpi 9 lipca podczas Rabka Festival 2021 w teatrze Lalek "Rabcio". Wtedy również zostaną wręczone nagrody plakietki z wizerunkiem Zwyrtały wykonane według linorytu Jerzego Koleckiego. Finaliści konkursu otrzymają również dodatkowe nagrody: pobyt w SPA "Rabczański Zdrój" i zestawy kosmetyków, ufundowane przez Uzdrowisko Rabka S.A.
Temat przewodni tegorocznego Rabka Festivalu to bardzo szeroko rozumiane "korzenie". "Chodzi zarówno o korzenie biologiczne, rodzinne jak i kulturowe. Tomasz Samojlik opowie +Jak głęboko sięgają korzenie Puszczy Białowieskiej+, Małgorzata Swędrowska będzie mówić o przodkach i rodzinnych tradycjach, a Justyna Bednarek i Marianna Oklejak, na przykładzie ich wspólnej książki +Maryjki+, o korzeniach polskiej kultury tradycyjnej. Zaplanowaliśmy też spotkania poświęcone kulturze naszych współobywateli: Łemków, Romów i Żydów" – mówiła PAP Iwona Haberny. Jak dodała, jednym z tematów będą też losy ludzi, którzy z konieczności albo z własnego wyboru opuścili rodzinne strony i zapuścili korzenie w nowym miejscu.
W czasie tegorocznego festiwalu zaplanowano 25 spotkań z autorami, konferencję dla dorosłych poświęconą rozwijaniu czytelnictwa i kreatywności dzieci, cztery wystawy, cztery gry miejskie w Parku Zdrojowym i plenerowy "escape room". Podczas codziennych "czytań na dobranoc" w rabczańskim amfiteatrze, będzie można posłuchać Anny Cieślak, Jerzego Stuhra, Witolda Vargasa z polsko-boliwijską grupą aktorską "Entre dos Aguas un Teatro" oraz Magdaleny Walach.
Festiwal organizowany jest przez Agencję Promocyjną OKO, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Rabce-Zdroju, dzięki dofinasowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta Rabka-Zdrój.(PAP)
wos/ dki/