31. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna odbędzie się w tym roku pod hasłem „Chcę, bądź oczyszczony”. Zainauguruje ją 15 lipca msza św. o godz. 7 w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. W przeddzień o godz. 21 odbędzie się Apel Maryjny.
Z powodu epidemii i związanych z nią ograniczeń sanitarnych na pielgrzymkę mogą wyruszyć osoby zdrowe i zaszczepione szczepionkami zatwierdzonymi przez Unię Europejską oraz ozdrowieńcy. "Wszystkich będzie obowiązywał tzw. Europejski Certyfikat Covid" - wskazali organizatorzy.
Poinformowali, że warunkiem wejścia na terytorium Litwy, poza certyfikatem, jest wypełnienie ankiety rejestracyjnej w języku angielskim na 48 godzin przed przekroczeniem granicy". Dzieci do lat 7 są zwolnione z jakichkolwiek form weryfikacji, czyli nie muszą być zaszczepione i nie muszą posiadać testu.
Przy zapisach pielgrzym jest zobowiązany przedstawić organizatorom dowód szczepień/ozdrowienia.
Każdy pielgrzym zobowiązany jest także do posiadania własnych środków ochrony osobistej takich jak maseczka czy środek dezynfekujący (płyn, żel itp.). Codziennie będzie stosowany pomiar temperatury każdego pątników.
Z powodu panujących obostrzeń nie jest możliwe dołączenie do pielgrzymki w trakcie jej trwania.
Organizatorzy zaznaczyli, że w tym roku pątnicy będą nocować pod namiotami. "Noclegi na trasie będą organizowane dla całej pielgrzymki w jednym miejscu, bez podziału na grupy, jak było to zwyczajem minionych lat. Siostry zakonne, księża, klerycy i bardzo potrzebujący w miarę możliwości będą spać w szkole. Na terenach zamieszkałych przez Polaków (bliżej Wilna) możliwe są noclegi u ludzi dobrej woli" – podali organizatorzy pielgrzymki księża salezjanie.
Eucharystia dla pątników w Ostrej Bramie w Wilnie zaplanowana jest na 24 lipca o godz. 11.30 (czasu litewskiego).
Pielgrzymka składa się z siedmiu grup, z których dwie prowadzą księża pallotyni - zieloną i niebieską - i mają one charakter misyjny. "Kładą ona nacisk na aspekt religijny i patriotyczny. Wynika to z faktu, że pątnicy przemierzają teren, który kiedyś należał do Rzeczypospolitej Obojga Narodów" – czytamy na stronie społecznościowej Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego. Podkreślono tam, że pielgrzymki "doświadczają wielkiej życzliwości od rodaków mieszkających na Wileńszczyźnie".
Dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w tym roku w pielgrzymce, będzie możliwe zgłoszenie swojego uczestnictwa w pielgrzymce duchowej. Karta zgłoszeniowa pielgrzyma duchowa dostępna jest pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/18hNAjQ1kC1IcCQ5cI-42y7FnV5217Xrq/view?usp=sharing.
Zapisy na pielgrzymkę potrwają do 14 lipca.
Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Miała być dziękczynieniem za wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej i upadek reżimów komunistycznych w tej części świata. Organizacją pielgrzymki od początku zajęli się salezjanie inspektorki warszawskiej. Od 12 lat głównym przewodnikiem jest ks. Tomasz Pełszyk (SDB).
Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej jest w Polsce drugim po częstochowskim – najbardziej znanym i ceniony wizerunek Maryi. Umieszczony jest w kaplicy w części muru obronnego wzniesionego na początku XVI w. Określenie: Ostra pochodzi od nazwy części południowego przedmieścia, zwanego Ostrym Końcem.
Kult Matki Ostrobramskiej rozwijał się od stuleci nie tylko wśród Polaków, ale także Litwinów, Łotyszy, Białorusinów i Ukraińców. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/