Licząc na kontynuację bliskich kontaktów dwustronnych między państwami, proszę przyjąć najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla Pana, Pana Rodziny i całego Narodu Amerykańskiego – napisał w liście do prezydenta USA Joe Bidena z okazji Dnia Niepodległości prezydent Andrzej Duda.
List Dudy skierowany do prezydenta USA opublikowano na stronach Kancelarii Prezydenta w niedzielę - 4 lipca Amerykanie obchodzą święto narodowe Dzień Niepodległości.
"Szanowny Panie Prezydencie z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki – Dnia Niepodległości – w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym składam na Pańskie ręce najlepsze życzenia pomyślności i zdrowia w tym szczególnym czasie oraz najserdeczniejsze gratulacje dla całego Narodu Amerykańskiego" - napisał w liście Duda.
"Nie sposób również nie wspomnieć o wielu moich rodakach, którzy odnaleźli swój drugi dom w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Polonia, zaangażowana w życie polityczne po dwóch stronach Atlantyku, stanowi nierozerwalny łącznik pomiędzy naszymi państwami i Narodami" - podkreślił prezydent.
Podkreślił, że Polskę i Stany Zjednoczone "oprócz tradycyjnych i wielowiekowych więzów przyjaźni łączą wspólnie podzielane wartości, strategiczne partnerstwo, zobowiązania sojusznicze oraz braterstwo broni".
"Nie sposób również nie wspomnieć o wielu moich rodakach, którzy odnaleźli swój drugi dom w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Polonia, zaangażowana w życie polityczne po dwóch stronach Atlantyku, stanowi nierozerwalny łącznik pomiędzy naszymi państwami i Narodami" - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda ocenił też, że na przestrzeni ostatnich lat Polska i USA rozwijały przynoszącą "wymierne efekty" współpracę w wielu obszarach - wymienił m.in. "dwustronne relacje gospodarcze, modernizację Sił Zbrojnych RP, energetykę, w tym LNG i energię jądrową, a także na "forum Inicjatywy Trójmorza".
Prezydent Duda zaznaczył, że Polskę i Stany Zjednoczone "oprócz tradycyjnych i wielowiekowych więzów przyjaźni łączą wspólnie podzielane wartości, strategiczne partnerstwo, zobowiązania sojusznicze oraz braterstwo broni".
"Dzisiaj, w obliczy światowej walki z pandemią COVID-19, a także wielu innych poważnych zagrożeń o naturze ekonomicznej i politycznej, chcę Pana zapewnić, że Polska, jako wiarygodny sojusznik, jest i będzie solidarnie współdziałać ze Stanami Zjednoczonymi na rzecz pokoju i dobrobytu tak naszych Ojczyzn, jak i całej przestrzeni transatlantyckiej i społeczności międzynarodowej. W tym kontekście duże znaczenie miało dla mnie nasze niedawne spotkanie podczas Szczytu NATO w Brukseli, które potwierdziło zbieżność naszych poglądów w zakresie bezpieczeństwa obszaru wschodniej flanki Sojuszu" - zapewnił prezydent Duda.
"Licząc na kontynuację bliskich kontaktów dwustronnych między naszymi państwami, proszę przyjąć, Panie Prezydencie, jeszcze raz najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla Pana, Pana Rodziny i całego Narodu Amerykańskiego" - zakończył.
"245 lat temu Deklaracja Niepodległości przygotowała grunt pod rozwój Stanów Zjednoczonych, które dzisiaj znamy. Szanujemy naszą wspólną historię, doceniamy obecną współpracę wojskową i jesteśmy gotowi stawić czoła przyszłym wyzwaniom wraz z naszymi amerykańskimi sojusznikami" - napisał szef MON.
W związku amerykańskim świętem szef MON Mariusz Błaszczak zamieścił w niedzielę wpis na Twitterze. "245 lat temu Deklaracja Niepodległości przygotowała grunt pod rozwój Stanów Zjednoczonych, które dzisiaj znamy. Szanujemy naszą wspólną historię, doceniamy obecną współpracę wojskową i jesteśmy gotowi stawić czoła przyszłym wyzwaniom wraz z naszymi amerykańskimi sojusznikami" - napisał Błaszczak po angielsku.
Szef MON opatrzył wpis zdjęciami ukazującymi wspólne działania polskiej i amerykańskiej armii.
4 lipca 1776 r. delegaci z 13 amerykańskich kolonii na wschodnim wybrzeżu - które stały się pierwszymi stanami USA - zebrali się w Filadelfii, by proklamować niepodległość Stanów Zjednoczonych, czyli ich niezależność od Wielkiej Brytanii.
4 lipca 1776 r. delegaci z 13 amerykańskich kolonii na wschodnim wybrzeżu - które stały się pierwszymi stanami USA - zebrali się w Filadelfii, by proklamować niepodległość Stanów Zjednoczonych, czyli ich niezależność od Wielkiej Brytanii. Na pamiątkę tego wydarzenia 4 lipca obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Dzień Niepodległości.(PAP)
krz/ godl/
mm/ itm/