Wystawę lalek z 10 przedstawień Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, autorstwa artystów z Czech, Japonii, Litwy, Słowacji oraz Polski, można oglądać na wystawie w Galerii Ateneum.
Drewniane marionetki sycylijskie ze sztuki "Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa" są dziełem Teresy Targońskiej, płaskie postaci w "Szczurołapie" zaproponowała Julia Skuratova, a lalki żyworękie w "Przypowieści o szczęściu" Eva Farkašova, która jest również autorką projektów do "Krawca Niteczki". Różne formy plastyczne wykorzystano w "Pinokiu" (scenografia: Tomáš Volkmer) i "Śpiącej Królewnie" (scenografia: Pavel Hubička), lalki-figury w "Kopciuszku" (scenografia: Noriyuki Sawa), a kukły w "Kalinowym dworze" (scenografia: Urszula Kubicz-Fik). Z autorskich inscenizacji Marcina Jarnuszkiewicza pochodzą natomiast lalki Joanny Braun ("Daleka podróż Andersena") oraz Katarzyny Proniewskiej–Mazurek ("Serce").
"Lalki eksponowane w innej przestrzeni niż spektakle, do których zostały stworzone, mają nie tylko wartość dokumentalną. Zachwycają, wzruszają lub niepokoją, ale przede wszystkim inspirują. Pobudzają do refleksji i uruchamiają wyobraźnię" – powiedziała kierowniczka literacka teatru Renata Chudecka.
Wystawę można oglądać do 16 sierpnia w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25, wstęp jest bezpłatny.
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, założony w 1945 przez Juliusza Glatty’ego, jest jednym z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce. Ze swymi przedstawieniami zespół gościł wielokrotnie za granicą, m. in. w Austrii, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, na Słowacji, Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie uzyskując nagrody za swe prezentacje. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ par/