W niedzielę 25 lipca będzie można wziąć udział w Odpuście u Babci Anny na katowickim zabytkowym osiedlu Nikiszowiec. Jarmark, podobny do organizowanego przed świętami Bożego Narodzenia, odbędzie się po rocznej przerwie w formule uwzględniającej ograniczenia pandemiczne.
Nikiszowiec (nazywany lokalnie Nikiszem) jest uważany za jedno z najciekawszych miejsc Katowic. Najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze sprzed stu lat tworzy kompleks dziewięciu budynków z charakterystycznej czerwonej cegły z wewnętrznymi dziedzińcami, rozmieszczonych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny.
Od lat trwają starania, aby ożywiać to miejsce dla mieszkańców i turystów. Przedświąteczny Jarmark na Nikiszu, a potem też letni Odpust u Babci Anny, były początkiem przemian dzielnicy. Potem stały się ponadregionalną atrakcją turystyczną.
W poprzednich latach na obu wydarzeniach pojawiało się blisko 200 wystawców z całej Polski. Oferowali m.in. biżuterię wykonaną z tradycyjnych i oryginalnych materiałów, wyroby mydlarskie, ceramikę, rękodzieło krawieckie czy wyroby dla dzieci. Na odpuście nie brakowało tradycyjnych bud, przysmaków kuchni śląskiej, konfitur, miodów, piw rzemieślniczych i tradycyjnych.
Odpust U Babci Anny, nawiązujący do święta patronki parafii św. Anny w Janowie-Nikiszowcu, stał się dużym plenerowym wydarzeniem kulturalnym i integracyjnym, promując Nikiszowiec i dokonania jego społeczności. W ub. roku znany od 12 lat odpust nie odbył się z powodu epidemii.
W ostatnich dniach organizator – Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych – zapowiedział, że w tym roku odpust odbędzie się 25 lipca w godz. od 10.00 do 20.00. "Spodziewamy się ponad 100 starannie wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski, więc na stoiskach zobaczymy oryginalne rękodzieło" – napisało w zapowiedzi Stowarzyszenie.
"Dla smakoszy kuchni regionalnej przygotowujemy kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. Planujemy także ogródki restauracyjne, a przed kościołem tradycyjne budy odpustowe ze śląskimi maszketami (przysmakami – PAP)" – zasygnalizowało.
"Po raz pierwszy organizujemy nasze wydarzenie w czasie pandemii. (…) Wynikające stąd ograniczenia i nasza ostrożność skłaniają nas do rezygnacji z tradycyjnej sceny. W zamian w różnych miejscach pojawią się małe formy artystyczne" – zapowiedziała Fabryka Inicjatyw Lokalnych.
Będzie można posłuchać m.in. Orkiestry Dętej Wieczorek, Chóru Mieszanego "Ogniwo", kapeli podwórkowej i innych artystów. Dla dzieci przygotowano karuzelę łańcuszkową i warsztaty artystyczne. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach będzie prowadziło zbiórkę krwi. Planowana jest też zbiórka publiczna na czyszczenie murów osiedla z graffiti.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa obszar wydarzenia będzie powiększony. Bezpłatna linia autobusowa ma co 15 minut kursować na jarmark (przystanek Janów Zamkowa Skwer) z katowickiego dworca, przez centrum przesiadkowe na ul. Sądowej, Strefę Kultury NOSPR i centrum przesiadkowe na Zawodziu.
Całe osiedle Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęte będzie zakazem wjazdu (z wyłączeniem mieszkańców za okazaniem wjazdówki). Obszar wyłączony to ul. Krawczyka, ul. Rymarska i pl. Wyzwolenia do przejazdu kolejowego. Zmieni się też rozkład autobusów komunikacji miejskiej i lokalizacja przystanków. Planuje się ułatwienia dla mieszkańców chcących uczestniczyć w mszach.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną organizatorzy proszą o stosowanie się do aktualnych w dniu odpustu zaleceń i obostrzeń, w tym przede wszystkim zachowania dystansu społecznego, a także zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy.
Nikiszowiec, choć uważany za główną turystyczną atrakcję Katowic, jeszcze dekadę temu był zaniedbany. Miasto jednak odnowiło rynek i ulice. W dawnym osiedlowym maglu powstał poświęcony dzielnicy oddział Muzeum Historii Katowic, działa Centrum Informacji Turystycznej. Zaczęły funkcjonować lokale gastronomiczne i inne integrujące ludzi miejsca.
Od 2013 r. w Nikiszowcu działa centrum dla młodzieży Zimbardo Youth Center. Jego inicjatorem był znany amerykański psycholog Philip Zimbardo. Organizowane są przedsięwzięcia m.in. mające aktywizować i integrować mieszkańców. Nikiszowieckie jarmark i odpust są jednymi z nich.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ joz/