W całym kraju uczczono w piątek 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nowoczesny patriotyzm to głównie praca na rzecz modernizacji ojczyzny - mówił prezydent Bronisław Komorowski. To dobre wychowanie dzieci - powiedział premier Donald Tusk.
Konstytucja 3 Maja była - jak mówił prezydent na pl. Zamkowym w Warszawie - jedynie początkiem wytężonej pracy nad uzdrowieniem państwa. Przypomniał, że nieprzyjaciółmi Konstytucji były nie tylko obce mocarstwa, ale i wewnętrzni przeciwnicy modernizacji, którzy sami uważali się za gorących patriotów i obrońców tradycyjnego stylu życia.
"Dobrze wiemy, że piekło, a szczególnie polskie piekło, było wtedy i jest nadal wybrukowane dobrymi chęciami, pięknymi patriotycznymi deklaracjami, sporami rzekomo o Polskę i rzekomo o szczęście jej obywateli" - mówił Komorowski.
Na Zamku Królewskim prezydent wręczył ludziom nauki, kultury, sztuki, sportu oraz społecznikom ordery i odznaczenia za pracę na rzecz ojczyzny. Uhonorowani zostali m.in. reżyser Janusz Majewski, aktorka Barbara Horowianka i tenisistka stołowa Natalia Partyka.
Wcześniej Komorowski uczestniczył we mszy św. w warszawskiej archikatedrze. "Trzeba wracać do Konstytucji 3 Maja, gdy górę bierze postawa panowania, zamiast służenia" - mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz.
Konstytucja 3 Maja była - jak mówił prezydent na pl. Zamkowym w Warszawie - jedynie początkiem wytężonej pracy nad uzdrowieniem państwa. Przypomniał, że nieprzyjaciółmi Konstytucji były nie tylko obce mocarstwa, ale i wewnętrzni przeciwnicy modernizacji, którzy sami uważali się za gorących patriotów i obrońców tradycyjnego stylu życia.
Premier Tusk wziął udział w Warszawie w XXIII Biegu Konstytucji 3 Maja. "Dziś patriotyzm to dobre wychowanie naszych dzieci; patriota dzieci nie bije, patriota swoje dzieci kocha, troszczy się o nie" - mówił szef rządu. Dodał, że wolna Polska "powinna być przede wszystkim dobrym domem dla naszych najmłodszych".
Także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w homilii podczas odprawionej w tamtejszej katedrze mszy za ojczyznę wskazywał, że "wspólna troska o rodzinę to bardzo potrzebny i aktualny wyraz patriotyzmu, bo nie ma ojczyzna silniejszego umocowania i przyszłości, jak właśnie rodzina".
Uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja odbyła się w Trybunale Konstytucyjnym. "Gdybyśmy byli pozbawieni tego wiekopomnego aktu, to bylibyśmy o wiele ubożsi w naszych uporczywych staraniach i tych mądrzejszych, i tych mniej mądrych w walce o wolność, i o to, byśmy mogli sami o sobie stanowić i ponosić odpowiedzialność za nasze czyny" - powiedział prezes TK Andrzej Rzepliński.
Uroczystości, koncerty, wystawy, parady i msze św. z okazji Święta Narodowego odbyły się w całym kraju.
W Krakowie zorganizowano piknik na Błoniach i pokazy musztry paradnej. "Spór polityczny, odzwierciedlający odmienne potrzeby zróżnicowanego społeczeństwa, powinien prowadzić do wypracowania najlepszych praw i programów działania, a nie służyć jedynie utrzymaniu się przy władzy albo do jej zdobycia" - apelował kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas mszy w katedrze na Wawelu. Środowiska prawicowe zorganizowały pochód z Wawelu przed Grób Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.
W Łodzi po mszy w intencji ojczyzny zapalono znicze przed pomnikiem papieża Polaka na placu katedralnym. Następnie przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana warty i przyrzeczenie młodych członków związku "Strzelec". Zgromadzeni wysłuchali apelu poległych, obejrzeli defiladę kompanii reprezentacyjnych służb mundurowych.
W Szczecinie uroczystości odbyły się na Jasnych Błoniach przed Pomnikiem Czynu Polaków. Członkowie i sympatycy PiS po raz 10 zorganizowali Biało-Czerwoną Paradę Samochodową.
W Rzeszowie po mszy w Kościele Farnym uczestnicy obchodów przeszli na Rynek pod pomnik gen. Tadeusza Kościuszki. Odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja oraz złożono kwiaty. Święto uświetnił po południu koncert na Rynku gwiazdy światowych scen operowych - Aleksandry Kurzak.
Przedstawiciele władz Bielska-Białej złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą konfederatów barskich. W Cieszynie mieszkańcy podczas pokazu w Książnicy mogli zobaczyć oryginalne druki polityczne z okresu Sejmu Wielkiego. Wśród nich znalazł się m.in. jeden z pierwodruków Ustawy Zasadniczej, opublikowany w roku jej uchwalenia.
W Płocku odtworzono powitanie powracającego z wojny w Rosji w 1812 r. 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, wchodzącego w skład Wielkiej Armii cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Kilkuset mieszkańców Lublina uczciło natomiast Święto Narodowe tańcząc poloneza w centrum miasta.
Modlitwy katolików, prawosławnych, protestantów i muzułmanów w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Podlasiu. W regionie tym są bowiem duże skupiska prawosławnych oraz wyznawców islamu i liczne mniejszości narodowe. (PAP)
mja/ jaw/ huk/ szf/ bos/