Dziennikarze z Polski, Białorusi, USA i Słowacji zostali laureatami tegorocznej edycji nagrody im. Macieja Płażyńskiego za publicystykę o Polakach za granicą - poinformował w czwartek Press Club Polska. Zwycięzców wybrano spośród 80 nominowanych z 18 krajów.
Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
Nagroda jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polonii oraz redakcja medium polonijnego. Wręczenie nagród - 20 kwietnia w Gdyni.
Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP.
W kategorii "dziennikarz medium polonijnego" laureatem został Andrzej Pisalnik pisujący dla wydawanych poza granicami kraju "Magazynu Polskiego" i "Głosu znad Niemna" oraz dla "Rzeczpospolitej". Doceniono go za dziennikarski profesjonalizm i poruszanie ważnych dla polskiej społeczności na Białorusi kwestii dostępu do polskiej oświaty, swobody działania Związku Polaków na Białorusi oraz dokumentowanie polskiego dziedzictwa.
W tej kategorii jury wyróżniło też Tomasza Deptułę z redakcji nowojorskiego "Nowego Dziennika", za wysoki poziom dziennikarstwa, aktywizowanie Polonii oraz budowanie tożsamości patriotycznej i obywatelskiej.
W kategorii „dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne” laureatką jest Maria Stepan z redakcji "Wiadomości" TVP1 za cykl reportaży, w których - jak to ujęto - ukazuje pozytywne przesłanie nawet w najtrudniejszych losach Polaków na świecie. Wyróżniono też Zofię Wojciechowską z redakcji internetowego Radia Wnet, za program "Pomost", którym stara się scalać media i środowiska polonijne w wielu krajach.
Alex Storożyński z USA zwyciężył w kategorii "dziennikarz zagraniczny publikujący na tematy Polonii". Nagrodzono go za publikacje w "The New York Post" i innych mediach amerykańskich, które mają pozytywny wpływ na wizerunek Polski i Polaków. Storożyński to jeden z inicjatorów kampanii na rzecz nieużywania przez zagraniczną prasę pojęcia "polskie obozy koncentracyjne".
W kategorii "Redakcja medium polonijnego" zwyciężył miesięcznik społeczno-kulturalny Polaków na Słowacji "Monitor Polonijny", który doceniono za wysoki poziom, prezentowanie najważniejszych wydarzeń dotyczących Polski i stosunków polsko-słowackich, a także docieranie do słowackiej opinii publicznej.
Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł, zaś nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.
Laureatów wyłoniło jury pod kierunkiem syna patrona nagrody - Jakuba Płażyńskiego, w którym znaleźli się: Andrzej Grzyb (senator, przedstawiciel marszałka Senatu), Jarosław Gugała (telewizja Polsat), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji, sekretarz jury).
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego, oraz Fundacji Pomorskiej. Honorowe patronaty nad nagrodą objęli marszałek Senatu RP oraz minister spraw zagranicznych. (PAP)
wkt/ bno/ ura/