Władze powiatu kaliskiego oddały w czwartek do użytku wyremontowaną historyczną Salę Rycerską. Dla zwiedzających przygotowano wystawę ornatów papieskich – Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka I.
Sala Rycerska, w siedzibie Starostwa Powiatu Kaliskiego przy pl. Świętego Józefa w Kaliszu, została odrestaurowana w ramach remontu dziedzińca przed urzędem. Wcześniej sala służyła jako magazyn. „20 lat musiała czekać, aby coś się w niej zaczęło dziać” – powiedział podczas uroczystości starosta Krzysztof Nosal.
Podczas remontu sali odkryto pozostałości zabytkowych murów jezuickich.
„Okazało się, że pierwszy poziom posadzki z płytek ceramicznych z czasów funkcjonowania Kolegium Jezuickiego, był niższy od obecnego o 54 cm. W początkach XIX wieku zagruzowano starszą posadzkę, a w kolejnych latach podczas remontów wywyższano kolejnymi warstwami podłogi, aż ostatecznie został położony parkiet na początku XXI wieku” – powiedział starosta.
Dzięki pracom odtworzono oryginalną wysokość sali. Dla zwiedzających odkryto fragmenty murów Kolegium Jezuickiego, które będzie można oglądać przez częściowo przeszkloną podłogę.
„Jest to dla nas bardzo cenny obiekt. Turyści a także mieszkańcy będą mogli zobaczyć w odrestaurowanej sali ornaty papieskie – Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Będzie to dobra promocja zarówno dla naszego regionu ale także dla Muzeum Historii Przemysłu, skąd pochodzą zbiory” - powiedział Nosal.
Najcenniejszy jest ornat z brokatu aksamitnego z początku XVI wieku, który najprawdopodobniej należał do wysoko postawionego dostojnika kościelnego. „Być może nawet arcybiskupa gnieźnieńskiego, bo do XVIII wieku Opatówek był w jurysdykcji tego arcybiskupstwa” – powiedział Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Szata została utkana ręcznie złotą nicią. „Według naszej wiedzy są tylko trzy takie tkaniny w zbiorach polskich - niewielki fragment w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, u nas w Opatówku z parafii opatóweckiej i w zbiorach wawelskich” – zaznaczył.
Na wystawie znajduje się szata Jana Pawła II, w której odprawiał nabożeństwo w 1997 roku w czasie wizyty w Kaliszu. Są także ornaty należące do Benedykta XVI i Franciszka I.
Od września sala będzie dostępna dla zwiedzających.
Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 2,5 mln zł, z czego 1 mln to dofinansowanie ze środków unijnych. W ramach tego samego zadania zakupiono też windę dla Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku (PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ pat/