W roku akademicki 2022/2023 dla kandydatów na żołnierzy zawodowych MON zaplanowało na uczelniach wojskowych limit przyjęć na 1350 miejsc – wynika z projektu rozporządzenia, który resort opublikował na stronach rządowych.
Limit przyjęć, na poziomie 1350 osób, uwzględnia potrzeby zgłoszone przez poszczególne komponenty Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uzupełniania pierwszych oficerskich stanowisk służbowych w danych korpusach osobowych w 2027 r. - podało MON w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Zgłoszone w projekcie potrzeby kształcenia w ramach stacjonarnych studiów wojskowych poparte są analizą sytuacji w zakresie nieobsadzonych pierwszych stanowisk służbowych w korpusie oficerów zawodowych - wyjaśnił resort
Nabór w 2022 r. zostanie przeprowadzony w czterech krajowych uczelniach wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej (676 miejsc), Akademii Marynarki Wojennej (140), Akademii Wojsk Lądowych (388) i Lotniczej Akademii Wojskowej (146).
Resort wymienił kierunki studiów na których będzie prowadzony nabór na wymienionych uczelniach. Są to: budownictwo (19 miejsc), chemia (11), elektronika i telekomunikacja (189), geodezja i kartografia (26), informatyka (117), inżynieria bezpieczeństwa (77), kryptologia i cyberbezpieczeństwo (117), logistyka (127), lotnictwo i kosmonautyka (1210), mechanika i budowa maszyn (52), mechatronika (94), nawigacja (84), systemy informacyjne w bezpieczeństwie (30) oraz dowodzenie (286).
W rozporządzeniu wyjaśniono, że uczelnie wojskowe "realizują kształcenie na kierunkach studiów przygotowujących przyszłych żołnierzy zawodowych (w danej specjalności wojskowej) na potrzeby poszczególnych korpusów i grup osobowych, uwzględniając specyfikę służby oraz indywidualne predyspozycje kandydatów do objęcia pierwszych stanowisk służbowych o stopniach etatowych podporucznik/porucznik (podporucznik marynarki/porucznik marynarki)".
"Absolwenci studiów w uczelniach wojskowych po otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów na określonym kierunku i profilu potwierdzającym wykształcenie wyższe oraz tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera albo równorzędny zostają promowani na pierwszy stopień wojskowy w korpusie oficerów (podporucznik/podporucznik marynarki) i są powoływani do stałej zawodowej służby wojskowej. (...) Warunkiem niezbędnym do powołania do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów i wyznaczenia na pierwsze stanowisko służbowe w tym korpusie jest ukończenie studiów wyższych i mianowanie na stopień wojskowy podporucznika (podporucznika marynarki), po uzyskaniu tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego" - napisano.
Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dniu od dani ogłoszenia. (PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ godl/