VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Miasto – rewitalizacja” odbędzie się od 9 do 11 września w kościele jezuitów i na stadionie Orła w Łodzi – zapowiada w rozmowie z PAP jeden z organizatorów sercanin ks. Michał Olszewski.
Podobnie jak poprzednie edycje kongresu tegoroczna jest próbą odpowiedzi na problemy Kościoła - poinformował ks. Olszewski.
"Poprzednie kongresy dotykały problemu bierzmowania, rodziny czy ewangelizacji wsi. Tegoroczny będzie pierwszym po okresie pandemii, dlatego - jak odczytaliśmy - po tym trudnym czasie konieczne jest wyjście do mieszkańców miasta z mocną ewangelizacją i rewitalizacją" - podkreślił.
Dodał, że kongres odbędzie się w Łodzi, dlatego został połączony z obchodami jubileuszu archidiecezji łódzkiej.
Ks. Olszewski wyjaśnił, że podczas kongresu wypracowane zostaną konkretne rozwiązania ewangelizacji w przestrzeni miejskiej, które na koniec zostaną zebrane w podsumowaniu.
"Pomogą w tym zaproszeni goście" - zaznaczył.
Poinformował, że wśród prelegentów znajdą się m.in. metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, emerytowany arcybiskup Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Jorge Carlos Patrón Wong, ks. Tomáš Halík i lider wspólnoty Mocni w Duchu jezuita o. Remigiusz Recław.
Ks. Olszewski podkreślił, że ważną częścią kongresu będą warsztaty. Ich uczestnicy poznają różne metody ewangelizacji.
"W przygotowaniu do kongresu nazwaliśmy sobie różne peryferia - w nawiązaniu do tego, o czym mówił papież Franciszek, który zachęcał, by Kościół na peryferia wychodził, a nie czekał, aż ludzie sami przyjdą. W pracy warsztatowej będziemy szukali dróg, jak dotrzeć na te peryferia i do konkretnych ludzi, którzy żyją w tych kontekstach" - wyjaśnił.
Zaznaczył, że warsztaty będą poruszać tematykę różnic pokoleniowych, skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, homoseksualizmu, osób rozczarowanych Kościołem, kultury młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci czy ewangelizacji w sieci.
"W ewangelizacji chodzi o to, żeby szukać ludzi tam, gdzie oni są, w takiej kondycji, w jakiej są, i towarzyszyć im w tej drodze życiowej" - zastrzegł.
Poinformował, że kongres poprzedzi okres intensywnej modlitwy zwanej Jerychem, czyli 7 dni i 7 nocy adoracji eucharystycznej w kilku miejscach.
"Jest to związane z jubileuszem archidiecezji, gdzie w różnych kościołach będzie prowadzona modlitwa różańcowa i adoracja Najświętszego Sakramentu, co będzie duchowym przygotowaniem do kongresu" - wyjaśnił.
Zaznaczył, że pierwszy dzień kongresu skierowany będzie do księży, aby "dać im narzędzia do pracy duszpasterskiej". Następnie dwa dni rekolekcji przeznaczone będą dla ewangelizatorów.
"Planujemy też ewangelizację miasta, czyli otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie ewangelizacyjne na stadionie Orła z konferencjami, świadectwami i modlitwą uwielbienia. Szczegóły zależą od sytuacji epidemicznej, jaka będzie we wrześniu" - powiedział ks. Olszewski.
Poinformował, że kongres adresowany jest do osób zaangażowanych w ewangelizację, do członków wspólnot parafialnych, duszpasterzy i do wszystkich, których interesuje temat ewangelizacji.
Szczegółowe informacje i zapisy są na stronie internetowej: https://odnowa.jezuici.pl/rekolekcje/forum-i-sesje
Pierwszy Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się w lipcu 2012 r. w Kostrzynie nad Odrą – równolegle z organizowanym tam Przystankiem Jezus. Drugie spotkanie Kongresu odbyło się we wrześniu 2013 r. na warszawskim Ursynowie, trzecie - w maju 2015 r. w Skrzatuszu - poświęcone było ewangelizacji wsi, czwarte - w 2017 r. w Częstochowie poświęcone było młodzieży. Piąta edycja kongresu, poświęcona rodzinie odbyła, się w 2019 r. w Gnieźnie. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/