Do końca sierpnia będzie można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi wystawę „Barwy regionu – folklor województwa łódzkiego”. Ekspozycja za sprawą m.in. książek i zdjęć prezentuje różnorodność kultury ludowej.
Jak zwracają uwagę pracownicy działu zbiorów regionalnych biblioteki, etnografowie na terenie obecnego województwa łódzkiego wyróżniają pięć subregionów: łęczycki, łowicki, rawski, opoczyński i sieradzki.
"Każdy z nich wypracował swój własny wzorzec kulturowy. Kto nie zna kolorowych wycinanek łowickich, równie piękne są te jednobarwne opoczyńsko-rawskie. Procesja Bożego Ciała w Łowiczu przyciąga tłumy turystów z kraju i z zagranicy. Wszystkich zachwycają, mieniące się w słońcu barwne pasiaki i białe koszule wykończone kunsztownym haftem, noszone przez jej uczestników" – podkreśliła Jolanta Zwierzyńska z biura promocji placówki.
Dodała, że kolejna uroczystość wpisana na stałe w folklor woj. łódzkiego to procesja Bożego Ciała w Spycimierzu z kolorowymi dywanami ułożonych z kwiatów. W regionie równie barwnie prezentują się obchody innych świąt takich jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. Charakterystyczne palmy, pisanki, kolorowe pająki z bibuły nadal przystrajają izby. Hafty, wycinanki, wyroby garncarskie, muzyka, taniec i charakterystyczne potrawy regionalne tworzą ciekawą mieszankę folklorystyczną.
Te wszystkie wydarzenia kultywujące tradycję kultury ludowej w regonie przybliża wystawa "Barwy regionu – folklor województwa łódzkiego" prezentowana w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Na ekspozycję składają się książki i zdjęcia ukazujące zwyczaje, stroje czy rzemiosło pochodzące ze zbiorów biblioteki. Uzupełniają ją liczne pamiątki, drobiazgi i gadżety związane z folklorem Ziemi Łódzkiej zgromadzone przez organizatorów wystawy. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ mok/