Bezpłatne warsztaty rodzinne, spacery historyczne, debatę naukową, konferencję, a także koncert – przygotowało m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w ramach Święta Wojska Polskiego, przypadającego 15 sierpnia.
15 sierpnia to dzień ogłoszony Świętem Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w wojnie Polski z bolszewicką Rosją 1920 roku. Na wspólną celebrację tego święta zapraszają Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Biuro Programu "Niepodległa" wraz z partnerami Wojskiem Polskim, w tym 1. Brygadą Pancerną im. Gen. Tadeusza Kościuszki.
W ramach obchodów we wtorek, 10 sierpnia, o godz. 18 w sali kongresowej Pałacu Czartoryskich w Puławach odbędzie się debata naukowa nt. Bitwy Warszawskiej pt. "Cud nad Wisłą w Puławach" (wydarzenie z publicznością oraz online, rezerwacja: promocja@um.puawy.pl, ul. Czartoryskich 8).
W informacji prasowej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku napisano, że "właśnie w Puławach, w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., mieściła się Kwatera Główna Naczelnego Wodza". "Zatem miejskie mury pamiętają dramatyczne sierpniowe dni: narady sztabowe, działanie węzła łączności, a także Józefa Piłsudskiego i oficerów Wojska Polskiego, którzy podejmowali decyzje rozstrzygające o losach bitwy, Polski i Europy" - wskazano.
Z kolei w środę, w godz. 10-17, będzie można nieodpłatnie zwiedzić wystawę stałą muzeum "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935" (z kas należy pobrać bezpłatny bilet wstępu).
12 sierpnia, o godz. 13 w Sali Paderewskiego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Aleja Piłsudskiego 29) odbędzie się konferencja "Oficerowie 1918-1921" z udziałem przedstawicieli różnych instytucji państwowych i dziennikarzy, bez publiczności, na której zostaną uzupełnione dane portalu zolnierze-niepodleglosci.pl. Na wydarzenie nie obowiązują akredytacje.
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przy wsparciu PKN ORLEN, mecenasa projektu, stworzyło i rozwija platformę internetową Żołnierze Niepodległości, aby upamiętnić oraz uhonorować wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej.
Muzeum, jak napisano, "pragnie w ten sposób wypełnić moralne zobowiązanie wobec bojowników o niepodległości, którego nie zdążyła w pełni zrealizować II RP". Podczas konferencji zebrane i zweryfikowane siedemdziesiąt tysięcy biogramów żołnierzy Legionów Polskich zostanie uzupełnione na portalu zolnierze-niepodleglosci.pl o ponad dwadzieścia cztery tysiące nazwisk oficerów Wojska Polskiego według spisu z 24 września 1921 r. Łącznie to już archiwum internetowe ponad stu tysięcy historii osobistych wplecionych w losy Polski.
14 sierpnia w Muzeum w Sali Tokio w godzinach 12, 12.45, 13.30 oraz 14.15 pod hasłem "Gaz do dechy! Tworzymy model samochodu pancernego" odbędą się rodzinne warsztaty specjalne z cyklu "Wytwórnia zabawy – o historii inaczej".
"Wspólnie będziemy odkrywać, dlaczego Polacy musieli walczyć w 1920 roku i jakie osiągnięcia techniki pomagały żołnierzom w tej walce. Odwiedzimy wystawę stałą i przyjrzymy się replice samochodu pancernego Ford FT-B, a następnie zamienimy się w konstruktorów i stworzymy własne modele pojazdów ze sklejki. Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale konieczne jest pobranie darmowego biletu rodzinnego ze strony internetowej muzeum lub bezpośrednio w kasie (w ramach biletu rodzinnego mogą wejść 4 osoby, w tym minimum jedna osoba dorosła). W przypadku rodzin wielodzietnych prosimy o rezerwację większej liczby biletów, np. w przypadku 4 dzieci - dwa bilety rodzinne" - podało muzeum.
W dniach 14-15 sierpnia pod hasłem "#JEDYNApancerna" w godz. 10-19 zaplanowano prezentację m.in. transportera opancerzonego Rosomak oraz czołgu Leopard, zorganizowaną przez 1. Brygadę Pancerną im. Gen. Tadeusza Kościuszki (wejście główne do Muzeum oraz plac muzealny).
Na 15 sierpnia przygotowano także "Wysmakowany spacer po Sulejówku", organizowany o godz. 12 i 14. Wszyscy chętni mogą wziąć udział w spacerze bez zapisów, miejsce zbiórki przed wejściem głównym muzeum.
Oprowadzanie po historycznym Sulejówku zostało przygotowane we współpracy z Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz" oraz grupą wolontariuszy i wolontariuszek muzeum.
Po południu o godz. 16 na placu muzealnym (wejście od ul. Paderewskiego 94) odbędzie się koncert patriotyczno-wojskowy w wykonaniu Ferajny Hoovera.
Więcej informacji na muzeumpilsudski.pl oraz profilach instytucji w mediach społecznościowych. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/