Ponad 4,5 tys. zdjęć autorów z prawie 30 krajów wpłynęło na międzynarodowy konkurs fotograficzny prezentujący prawosławie, zorganizowany przez stowarzyszenia OrthNet, prowadzące serwis internetowy z taką fotografią. Wśród nagrodzonych są również Polacy; jedną z dodatkowych kategorii były zdjęcia związane z pandemią koronawirusa.
To pierwsza edycja tego konkursu, który ma pokazywać szerszej publiczności różnorodność, piękno prawosławia i życie Cerkwi, jednocześnie mieć walor edukacyjny. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa i fotograficzny album.
Założyciel OrthNet i pomysłodawca konkursu Aleksander Wasyluk podkreśla, że zainteresowanie znacznie przerosło jego oczekiwania. "Zakładałem, że jak będziemy mieli 200-250 uczestników, to będzie dobrze, a mieliśmy 650. Poziom był też wysoki, to również jest znaczące" - powiedział PAP.
Wpłynęło ponad 4,5 tys. zdjęć, autorów z 29 krajów, prezentujących prawosławie w 35 krajach. Organizatorzy konkursu zwracają uwagę, że dużo było zdjęć autorów rosyjskich, a mniej z innych części świata, takich jak np. Ameryka Południowa czy Australia. "Trudno nam jednak dotrzeć do tych krajów, gdzie jeszcze nie robiliśmy żadnych projektów" - zaznaczył Wasyluk.
Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w siedmiu kategoriach; uroczystość odbyła się w poniedziałkowy wieczór w Białymstoku.
Grand Prix zdobył Rosjanin Władimir Orłow, który zgłosił serię zdjęć z portretami mnichów, w zestawieniu m.in. z przyrodą. Kilka nagród w różnych kategoriach zdobyli też Polacy, których prace zostały przez międzynarodowe jury zauważone. Większość ich wyróżnionych zdjęć dotyczy prawosławia w Polsce, są na nich m.in. mnisi z monasteru w Jabłecznej (Lubelskie), czy ujęcia z poświęcenia wody w czasie cerkiewnych uroczystości w Podlaskiem. Wasyluk zwrócił też uwagę, że ciekawe było spojrzenie na prawosławie fotografów nieprawosławnych.
Wśród kategorii znalazł się też Covid-19, czyli fotografia nawiązująca do czasu pandemii i pokazująca jej wpływ na życie religijne prawosławnych. Tu za najlepsze uznane zostało zdjęcie rosyjskiej autorki prezentujące rodzinę, które za pośrednictwem telewizora bierze udział w uroczystościach wielkanocnych.
Nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na stronie konkursu http://awards.orthphoto.net/ . Wasyluk wyraził nadzieję, że uda się ten projekt kontynuować w cyklach dwuletnich przy założeniu, że będą to robili partnerzy w kolejnych krajach.
Serwis internetowy www.orthphoto.net poświęcony jest prawosławiu w fotografii. Powstał w 2004 roku w Białymstoku; jest tam obecnie ponad 100 tys. zdjęć z 80 krajów świata. Na bazie zgromadzonych zdjęć powstała wystawa fotograficzna "Kolory Prawosławia. Polska", która dotąd odwiedziła kilkadziesiąt miejsc w różnych krajach. Wydawany jest też album pod tym samym tytułem; dotąd wydano ich w tej serii dziewięć.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ dki/