Koncertem Maryjnym z okazji Święta Matki Boskiej Królowej Polski w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli–Rozwadowie w sobotni wieczór rozpocznie się I Festiwal Muzyka w Zabytkach Podkarpacia. Przed publicznością wystąpi śpiewaczka operowa Nina Nowak.
Organizatorem I Festiwalu Muzyka w Zabytkach Podkarpacia jest Fundacja Niny Nowak „Dla Rzeczypospolitej”. Fundatorka wystąpi również w roli wykonawczyni wszystkich koncertów.
Jak poinformował PAP przewodniczący rady fundacji Andrzej Haluch, na miejsce koncertów festiwalowych na Podkarpaciu wybrano zabytki regionu, w tym także mniej znane, m.in. Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli, czy Kościół Garnizonowy pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie, a także Bazylikę Archikatedralną w Przemyślu czy zamek w Krasiczynie.
„Nowy sierpniowy festiwal ma poszerzyć dostęp do kultury na Podkarpaciu, niwelować bariery w dostępie do kultury w wymiarach przestrzennym, ekonomicznym, społeczno-mentalnym i kompetencyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z miejscowości pozbawionych bezpośredniego dostępu do narodowych zasobów dóbr kultury” – zauważył Haluch.
Wyraził jednocześnie przekonanie, że inicjatywa umożliwi włączenie się i współdziałanie w życiu kulturalnym Podkarpacia przedstawicieli różnych grup społecznych, a także przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa muzycznego i wpłynie na utrwalenie tożsamości kulturowej, narodowej i patriotycznej.
W ramach festiwalu, który potrwa do 29 sierpnia, przewidziano pięć koncertów, które odbędą się w kościołach w Stalowej Woli-Rozwadowie, Rzeszowie, Przemyślu oraz w muszli koncertowej w Rymanowie Zdroju i na zamku w Krasiczynie.
„Program festiwalu obejmuje szeroką gamę repertuarową od muzyki klasycznej, przez muzykę operetkowo-operową, filmową, sakralną, patriotyczną, po muzykę rozrywkową” – zauważył Haluch.
W koncercie inauguracyjnym „Królowej Anielskiej śpiewajmy” w Stalowej Woli-Rozwadowie zabrzmią najpiękniejsze pieśni maryjne. Artystce na organach towarzyszyć będzie Grzegorz Łobaza.
Kolejny koncert w ramach festiwalu odbędzie się w niedzielę w Kościele Garnizonowym św. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie. Będzie to koncert z okazji Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W programie znajdą się najpiękniejsze pieśni sakralne, wojskowe, patriotyczne i powstańcze w wykonaniu Niny Nowak, Reprezentacyjnej Orkiestry Garnizonu Rzeszów pod kierownictwem kapelmistrza Agaty Kąpiel, zaś na organach zagra Rafał Paśko.
Z kolei w następną niedzielę miesiąca, 22 sierpnia w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu w hołdzie dla Prymasa Tysiąclecia publiczność będzie mogła usłyszeć najpiękniejsze arie i pieśni sakralne wielkich mistrzów oraz tryptyki wspomnień do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego. Artystce na organach towarzyszyć będzie Mateusz Wojakowski.
W ostatni weekend miesiąca zaplanowano dwa festiwalowe koncerty. W piątkowym koncercie (27 sierpnia) w muszli koncertowej Parku Pałacowego w Rymanowie Zdroju znajdą się najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, a także polska i międzynarodowa muzyka filmowa w wykonaniu Niny Nowak z towarzyszeniem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej.
Natomiast na finał festiwalu, w niedzielę 29 sierpnia, na zamku w Krasiczynie zabrzmi muzyka romantyczna z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej.
I Festiwal Muzyka w Zabytkach Podkarpacia został dofinansowany ze środków Funduszu Promocji Kultury prezesa Rady Ministrów w ramach Programu „Kultura Dostępna”.
„Śpiewaczce zależy, aby jej pierwszy festiwal wpisał się na trwale w kalendarz imprez artystycznych jej regionu. Zakres festiwalu ma też kapitalne znaczenie z uwagi na rozwój tak popularnej teraz regionalnej turystyki kulturowej” – zaznaczył Haluch.
Nina Nowak - polska śpiewaczka klasyczna (rodzaj głosu-alt), urodziła się w Przemyślu; pochodzi z rodziny z dużymi tradycjami muzycznymi. Występuje z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Specjalizuje się w muzyce symfonicznej - od klasyki do muzyki rozrywkowej, poprzez operetkę, musical, muzykę filmową czołowych polskich i międzynarodowych kompozytorów oraz w muzyce sakralnej.
Współpracowała z Krzysztofem Pendereckim; wystąpiła w jego Te Deum, Credo, 7 Bram Jerozolimy, Reguiem Polskim oraz Pieśniach Zadumy i Nostalgii.
Śpiewała też m.in. na uroczystościach kanonizacji Jana Pawła II, na wielkiej gali UEFA Euro 2012 otwarcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Stadionie Narodowym w Warszawie, a także na Wielkiej Gali Pokoju z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Jordanii ku czci wszystkich poległych w walkach w Gazie i Bliskim Wschodzie, zorganizowanej przez króla i królową Jordanii.
Artystka nagrała z Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie płytę „Najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, światowe przeboje polskiej i międzynarodowej muzyki filmowej”.
Prowadzi też działalność charytatywną na rzecz głodujących krajów Afryki oraz na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pad/