O niepodległości i patriotyzmie, ale też o różnych współczesnych aspektach wolności, mówiono podczas podlaskich obchodów Święta Wojska Polskiego, które w niedzielę odbyły się w Białymstoku. W intencji ojczyzny modlono się w świątyniach różnych wyznań.
Główne wojewódzkie uroczystości odbyły się tradycyjnie przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, kombatanci i służby mundurowe.
"Wojsko jednoczy społeczeństwo polskie, nasz naród (...). Pamiętając, chcemy wyrazić swą wdzięczność tym pokoleniom naszych rodaków, którzy w 1919-1920 roku dali odpór nawale bolszewickiej. Chcemy wyrazić swą wdzięczność tworzonemu wtedy przecież wojsku polskiemu" - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, nawiązując do 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
"Wojsko jednoczy społeczeństwo polskie, nasz naród (...). Pamiętając, chcemy wyrazić swą wdzięczność tym pokoleniom naszych rodaków, którzy w 1919-1920 roku dali odpór nawale bolszewickiej. Chcemy wyrazić swą wdzięczność tworzonemu wtedy przecież wojsku polskiemu" - mówił w swoim wystąpieniu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, nawiązując do 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
"Oprócz wymiaru narodowego, chroniliśmy coś więcej - cywilizację chrześcijańską, ogólnoeuropejską, bo przecież bolszewicy po trupie Polski niepodległej chcieli iść na Zachód" - mówił. Przypominał, że wielu "bohaterów roku 1920" zostało wymordowanych w Katyniu i innych sowieckich miejscach kaźni. Zwracał uwagę na wojskowych osadników, którzy na terenach wschodniej Polski byli poddawani represjom i ginęli.
"Jest w naszym narodzie siła, możliwość, aby zachować państwo polskie, aby je ochronić, rozwijać i to jest dla nas inspiracja pokolenia, które korzysta z tego dobrodziejstwa, jakim jest wolne i niepodległe państwo, aby było ono jak najbardziej nowoczesne, sprawiedliwe, gospodarne, silne" - mówił Paszkowski, określając te słowa mianem przesłania dla współczesnych Polaków.
Członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski przypominał historię Bitwy Warszawskiej. "Tamte pamiętne sierpniowe dni 1920 roku złączyły wszystkich Polaków w obronie zagrożonej, odzyskanej po latach zaborczej niewoli, niepodległej ojczyzny (...). W takiej chwili nie liczyły się żadne podziały, liczyło się tylko dobro ojczyzny" - mówił.
Zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński nawiązał w swoim wystąpieniu do kwestii wolności. Mówił, że i współcześnie "nie ma rzeczy ważniejszej niż wolność, która stale musi być utwierdzana rękami wolnych obywateli". Mówił też o różnych aspektach tej wolności. "Bez rządów prawa, bez niezawisłych sądów i wolnych mediów nie sposób stworzyć podstaw, na których oprze się demokratyczne państwo, w którym każdy z nas mógłby czuć się wolnym" - powiedział.
Podkreślał, że szacunek dla prawa zapisanego w konstytucji i wynikającego z międzynarodowych zobowiązań "to rzecz, która odróżnia nas, wolnych ludzi od barbarzyńców". Mówił, że w 1920 roku bolszewicy byli takimi "barbarzyńcami", którzy "te wartości mieli za nic". "Każdy z nas odpowiedzialny jest za polską wolność" - dodał zastępca prezydenta Białegostoku.
W programie podlaskich uroczystości znalazły się nabożeństwa w intencji ojczyzny czterech wyznań: katolików, prawosławnych, protestantów i muzułmanów. To tradycja utrzymywana od lat, która rokrocznie podkreśla wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa podlaskiego. Podobnie wygląda program obchodów święta Konstytucji 3 maja czy Dnia Niepodległości.
Odczytany został list, skierowany do żołnierzy i uczestników uroczystości przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który zwracał uwagę m.in. na działania wojska w czasie pandemii koronawirusa; żołnierze współpracują w tych działaniach z innymi służbami, zajmują się logistyką, wspierają akcję szczepień i opiekują się kombatantami.
Po apelu pamięci i salwie honorowej składano wieńce i kwiaty przy pomniku Piłsudskiego.
W programie podlaskich uroczystości znalazły się nabożeństwa w intencji ojczyzny czterech wyznań: katolików, prawosławnych, protestantów i muzułmanów. To tradycja utrzymywana od lat, która rokrocznie podkreśla wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa podlaskiego. Podobnie wygląda program obchodów święta Konstytucji 3 maja czy Dnia Niepodległości.
W ramach obchodów Święta WP cykl wydarzeń zorganizowało białostockie Muzeum Wojska. Można było za darmo zwiedzać jego ekspozycje, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych. Zaplanowano też panel dyskusyjny o wpływie popkultury na postrzeganie żołnierzy WP; w kinie plenerowym będzie można obejrzeć wieczorem film z 1921 roku "Cud nad Wisłą", poprzedzony wstępem historycznym.
Po oficjalnych uroczystościach, na placu przez Teatrem Dramatycznym w Białystoku można było zobaczyć sprzęt wojskowy.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pad/