Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) już w najbliższy weekend zorganizuje pierwsze wycieczki rowerowe śladem obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historię tych miejsc będzie przybliżał przewodnik stowarzyszenia.
Jak zaznaczył Grzegorz Rudnicki z zarządu SMZT, „Rowerem na UNESCO” to zupełnie nowa oferta, adresowana m.in. do turystów, którzy szukają czegoś więcej niż tylko zwiedzanie popularnych podziemnych obiektów w Tarnowskich Górach – Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.
To tylko dwa z 28 pogórniczych obiektów w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu, które w lipcu 2017 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się na niej pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.
„Zachęcamy wszystkich do tego, aby zgłębiali wiedzę o tarnogórskim dziedzictwie, o górnictwie i poznawali te niezwykłe miejsca” - powiedział Rudnicki. Jak dodał, to pierwsza w mieście zorganizowana, weekendowa wycieczka rowerowa prowadzona przez przewodnika. Uczestnicy 11-kilometrowej wyprawy obejrzą siedem miejsc. Trasa wiedzie drogami publicznymi oraz ścieżkami polnymi i leśnymi.
Wycieczki będą rozpoczynały się przy Zabytkowej Kopalni Srebra, stamtąd rowerzyści podają w kierunku Szybu Żmija i do Rezerwatu Segiet, gdzie zobaczą fragment kompleksu pogórniczego Srebrnej Góry. Kolejne punkty na trasie to była kopalnia odkrywkowa dolomitu Blachówka, Hałda Popłuczkowa dawnej kopalni Fryderyk, kapliczka św. Barbary i tzw. „Kanion Tarnogórski” – była kopalnia odkrywkowa dolomitu Bobrownik. Na trasie wycieczki znajduje się też miejsce założenia kopalni Fryderyk i pracy pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, która zainicjowała górnośląską rewolucję przemysłową.
Czas wycieczki jest szacowany na 2,5 godziny. Dodatkowe szczegóły znajdują się na stronie https://kopalniasrebra.pl/2021/08/16/unesco-na-kole-nowosc/. Poza oprowadzaniem po Kopalni i Sztolni SMZT od kilku miesięcy organizuje dla turystów także przejażdżki z przewodnikiem, elektrycznym busem do centrum miasta i na Hałdę Popłuczkową.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ dki/