Oprowadzania po wnętrzach pałacu rodziny Poznańskich, wykłady, koncerty oraz gra dla najmłodszych znalazły się w programie obchodów 188. rocznicy urodzin XIX-wiecznego króla bawełny Izraela Poznańskiego, które od piątku organizuje Muzeum Miasta Łodzi.
"Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas oferta zachęci do odwiedzenia naszego muzeum i łodzianie oraz turyści będą chcieli jeszcze lepiej poznać sylwetkę Izraela Poznańskiego. Fabrykant w Łodzi zbudował prawdziwe imperium włókiennicze, na które składały się m.in.: pałac z ogrodem, osiedle mieszkalne dla pracowników oraz szkoła, szpital, straż pożarna i sklepy" – podkreśliła dyrektorka Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec.
Chociaż Izrael Kalmanowicz Poznański urodził się dokładnie 25 sierpnia 1833, to w tym roku obchody 188. rocznicy urodzin, które potrwają trzy dni, rozpoczną się już w piątek oprowadzaniem po wnętrzach największej fabrykanckiej rezydencji w Europie. Na sobotę zaplanowano wykład wraz z oprowadzaniem po wnętrzach pałacu, prezentujący, w jaki sposób i w jakim czasie wnętrza przy ul. Ogrodowej były zmieniane i przebudowywane oraz jakie elementy oryginalnego wystroju rezydencji zachowały się do dziś.
W niedzielę natomiast w Sali Lustrzanej odbędą się koncerty kameralne wraz z oprowadzaniem po wybranych ekspozycjach pałacowych. Dodatkowo od soboty do środy w kasie muzeum dla zwiedzających dostępna będzie specjalna karta z grą dla najmłodszych, która pozwoli aktywnie i rodzinnie spędzić wolny czas wśród muzealnych ekspozycji.
Na wszystkie powyższe wydarzenia obowiązują zapisy pod nr tel. 692 926 319, 42 307 13 82 oraz mailowo edukacja@muzeum-lodz.pl (limit miejsc zgodny z obowiązującymi obostrzeniami).
Izrael Poznański (1833-1900) był jednym z najsłynniejszych XIX-wiecznych łódzkich fabrykantów pochodzenia żydowskiego, właścicielem bajecznej fortuny, która w chwili jego śmierci sięgała 11 mln rubli - a zaczynał od kapitału w wysokości 2 tys. rubli.
W swoim imperium włókienniczym - na jego terenie znajduje się obecnie m.in. Manufaktura oraz hotel Andel's - zatrudniał prawie pół tysiąca robotników. Był właścicielem rozległego kompleksu przemysłowo-mieszkalnego, na który składały się: pałac z ogrodem, zabudowania fabryczne z własną bocznicą kolejową, osiedle mieszkalne dla pracowników oraz szkoła, szpital, straż pożarna i sklepy.
Do czasów współczesnych łodzianie powtarzają anegdoty o Poznańskim, np. taką, że kiedy spytano go, w jakim stylu chciałby mieć rezydencję, miał odpowiedzieć: "We wszystkich, bo na wszystkie mnie stać".
Izrael Poznański zmarł w kwietniu 1900 roku; został pochowany w rodzinnym mauzoleum na cmentarzu żydowskim w Łodzi.
Cechy Poznańskiego można odnaleźć w postaci Szai Mendelsohna z powieści Władysława Reymonta "Ziemia Obiecana". Fabrykant jest też głównym bohaterem współczesnej opery "Człowiek z Manufaktury".(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/