W niedzielę 22 sierpnia o godz. 20 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie wystąpi Jacek Kowalski z zespołem „Monogramista JK” – poinformowało PAP Muzeum. Kowalski zaśpiewa pieśni w programie pt. „Votum Rzeczypospolitej”.
„Zapraszam na koncert Jacka Kowalskiego w murach naszego muzeum. Bard od lat śpiewa o naszej polskiej historii, którą zna i kocha. +Votum Rzeczypospolitej+ to program szczególny, w którym usłyszymy jego autorskie pieśni i opowieść ku pamięci, uwadze, pokrzepieniu i przestrodze. Sam autor o tym repertuarze mówi, że to +głos wolny Niepodległej – od pierwszego wieku dziejów Sarmacji aż po wiek ostatni+. Zapraszam na ten szczególny plenerowy koncert w sierpniowy wieczór. Wstęp jest wolny dla wszystkich, przyjdźcie z rodzinami i znajomymi posłuchać tych mądrych pieśni” – zaprosił Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Kowalskiemu podczas koncertu towarzyszyć będzie zespół Monogramista JK” pod kierownictwem Anity Murawki, która zagra na fagocie. W skład zespołu wchodzą Marzena Łopińska - flet poprzeczny, Justyna Gertner-Piechel - wiolonczela, a także Wojciech Winiarski - gitara oraz Robert Rekiel - instrumenty perkusyjne.
Jak przypomniało Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w PRL w przesłanej PAP informacji, Jacek Kowalski jest pieśniarzem, Sarmatą, a także historykiem sztuki, miłośnikiem poezji staropolskiej oraz tłumaczem poezji starofrancuskiej. Jest profesorem w Instytucie Historii Sztuki UAM. Na scenie pojawia się od 1988 r., kiedy został laureatem 24. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Śpiewa piosenki o dawnych czasach, jest również autorem scenariuszy i tekstów teatralnych, programów telewizyjnych i plenerowych widowisk historycznych. „Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski i Francji” - napisano. W 2017 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa A. Mackiewicza za książkę „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”. (PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/